Tajwańscy biskupi liczą na wizytę Papieża: my też jesteśmy wykluczeni

KAI / jp
data16.05.2018 20:30

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)

Tajwańscy biskupi rozmawiali z Franciszkiem o relacjach z komunistycznymi Chinami, międzynarodowych wykluczeniu ich ojczyzny, a także o kongresie eucharystycznym, na który mógłby przyjechać Papież.

 

- Chciałbym wierzyć w niemożliwe, chciałbym móc marzyć, że Papież odwiedzi Tajwan - powiedział arcybiskup John Hung Shan-chuan, ordynariusz stołecznego Tajpej.

 

W Watykanie dobiega końca wizyta ad limina tamtejszych biskupów, pierwsza od dziesięciu lat. Podczas spotkania z Franciszkiem biskupi rozmawiali o relacjach Stolicy Apostolskiej z Chinami. Na Tajwanie istnieją obawy, że nawiązanie oficjalnych relacji z Chińską Republiką Ludową będzie skutkowało zerwaniem relacji z tym wyspiarskim krajem.

 

Aktualnie Watykan jest jednym z 19 państw, które utrzymują stosunki dyplomatyczne z Tajwanem.Tajwańscy biskupi opowiedzieli też o przygotowaniach do Krajowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się tam w marcu.

 

Właśnie ten kongres mógłby być okazją do papieskiej wizyty. Abp Hung nie wyklucza takiej możliwości. Papież dba przecież o wykluczonych, a Tajwan od kilkudziesięciu lat jest marginalizowany we wspólnocie międzynarodowej, traktuje się go jako część Chin i nie pozwala się na przystąpienie do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

 

- Nasi ludzie czują się jak międzynarodowe sieroty - powiedział agencji UCAN arcybiskup Hung.