Tomasz Komenda spotkał się dzisiaj z Papieżem Franciszkiem

Szymon Hołownia / facebook.com / ml
data13.06.2018 07:05

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl / Uwaga TVN / YouTube.com)

Jeszcze kilka miesięcy temu siedział w więzieniu. Okazało się, że niesłusznie. Dzisiaj spotkał się z Franciszkiem. Poznaj szczegóły jego poruszającej wizyty w Watykanie.

 

Szczegóły spotkania opisał Szymon Hołownia na swoim Facebooku.

 

Piękna historia dziś w Watykanie. Rozmawiałem przed chwilą z (prawie) kardynałem Konradem Krajewskim. Dziś rano do Watykanu przyjechał z rodziną pan Tomasz Komenda, który przesiedział w więzieniu 18. lat niesłusznie oskarżony o zabójstwo i gwałt 15 - letniej dziewczynki. Kardynał Konrad zaprowadził ich do papieża Franciszka, który poruszony wysłuchał tej historii, pobłogosławił, wyściskał. Najlepsze będzie jednak za chwilę - obiad w domu u kardynała Konrada, który (jak prawie zwykle) przygotuje Enzo, były bezdomny i podopieczny Konrada, który w więzieniu spędził 20. lat. Dziś mówił: "Ale ja przynajmniej miałem za co. A ten chłopak - jeszcze skazany za to, za co był skazany - miał tam na pewno piekło", i popłakał się.

 

Spotkałem Enzo już parę razy (parę razy jadłem też obiady jego autorstwa) wspaniały człowiek. To on pomagał rozkręcać papieską noclegownię, to on pocił się z przerażenia, gdy Konrad zostawił go kiedyś w samochodzie z kluczykami i poszedł załatwiać jakieś sprawunki ("Proszę księdza, takich rzeczy nie robi się złodziejowi"). Ile razy go widzę, tyle razy przekonuję się, że człowiek to taka tajemnica, że NIGDY nie można go skreślać, niezależnie od tego, jakie wyroki, opinie czy co tam jeszcze, na nim ciążą. Czasem to nie jest łatwe, ale gorzej chyba będzie później pluć sobie w brodę, gdy okaże się, że to właśnie kogoś takiego przepuszczać będą wejściem VIP do Królestwa Niebieskiego. Obie te historie, i pana Komendy i Enzo to przecież rzecz o tym samym: o tym, jak bardzo nieostateczna i niedoskonała jest ludzka, nasza sprawiedliwość.

 

A dla mnie to jeszcze jedno przypomnienie, ks. Jarek, kapelan warszawskiego aresztu na Służewcu, od tygodni wysyła mi majla tej samej treści: "Kiedy pójdziesz do więzienia?", bo raz już byłem (tu, bo w innych też bywam), więc nie ma wyjścia - napiszę mu dziś, że idę do więzienia. Wszyscy moi przeciwnicy (wrogów, mam nadzieję, nie mam) z tej strony mogą więc odetchnąć: NARESZCIE! 

 

 

Piękna historia dziś w Watykanie. Rozmawiałem przed chwilą z (prawie) kardynałem Konradem Krajewskim. Dziś rano do...

Opublikowany przez Szymon Hołownia 13 czerwca 2018

 

 

Sprawa Tomasza Komendy jest jedną z najgłośniejszych w Polsce w ostatnich latach. Został on niesłusznie skazany za gwałt i brutalne morderstwo młodej dziewczyny. Przez 18 lat odsiadywał wyrok w więzieniu. O wolność modlił się za wstawiennictwem Jana Pawła II. Święty papież mu pomógł. Dowiedz się więcej >>