Chilijska policja rozpoczęła rewizje w dwóch kuriach biskupich

KAI / pk
data14.06.2018 18:14

(fot. Joe Benning / Shutterstock.com)

Chilijska policja przeprowadziła na polecenie prokuratury rewizje w dwóch kuriach biskupich: w stołecznym Santiago de Chile i w mieście Rancagua. Ma to związek ze śledztwem w sprawie nadużyć seksualnych wobec osób małoletnich.

 

Policjanci zarekwirowali kościelne archiwa mogące naświetlić te wydarzenia.


Według miejscowych mediów, prokuratura chce zbadać materiały przesłane przez obie diecezje do Kongregacji Nauki Wiary, która zajmuje się przypadkami nadużyć popełnionych przez duchownych, a także stwierdzić, jakie sankcje Kościół nałożył na ich sprawców zgodnie z prawem kanonicznym.

 

W Santiago de Chile - pisze dziennik "La Tercera" - policja szczególnie interesowała się przypadkiem byłego kanclerza kurii arcybiskupiej ks. Oscara Muñoza Toledo, który miał przyznać się przed władzami kościelnymi do nadużyć seksualnych wobec osób niepełnoletnich.

 

W Rancagui z kolei chodzi o śledztwo w sprawie grupy księży, tworzących coś w rodzaju "bractwa" molestujących, ujawnionego przez dziennikarkę, która jako nastolatka otrzymywała od jednego z nich drogą mejlową zdjęcia o charakterze seksualnym.

 

Chilijski wymiar sprawiedliwości poinformował, że poprosi Watykan o przekazanie wszelkich dostępnych danych dotyczących tych przypadków nadużyć. Prośba ma być przekazana w czasie spotkania z przebywającymi obecnie w Chile wysłannikami papieża: abp. Charlesem Scicluną i ks. Jordim Bertomeu, którzy w dniach 14-17 czerwca odwiedzają diecezję Osorno. Jej biskupa, Juana Barrosa, którego ostatnio zdymisjonował Franciszek, oskarżano o krycie przypadków molestowania, jakiego dopuszczał się znany duszpasterz ks. Fernando Karadima. Były ordynariusz Osorno zaprzecza tym zarzutom.