Gdy kard. Konrad Krajewski świętował z ubogimi, odwiedził go papież. Powiedział mu jedno zdanie

TVP Info / KAI / twitter.com / pk
data30.06.2018 09:28

(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI / Fakty TVN / twitter.com)

Kard. Konrad Krajewski postanowił uczcić konsystorz razem z ubogimi. Na zorganizowanej dla 280 osób kolacji niespodziewanie pojawił się papież Franciszek.


W piątek, w uroczystość świętych Piotra i Pawła, odbył się konsystorz podczas którego abp Konrad Krajewski otrzymał godność kardynała.


W ten sam dzień, w stołówce pracowników Stolicy Apostolskiej, miała miejsce specjalna kolacja, na którą zaproszonych zostało 280 ubogich oraz najbliższa rodzina nowego kardynała.

 

 

"Zaproszenia na uroczystą kolację rozdano pośród ubogich - bezdomnych i migrantów na stacjach kolejowych, gdzie koczują oraz w punktach pomocy prowadzonych przez dobroczynną rzymską Wspólnotę Sant'Egidio" - podaje portal TVP Info.

 


Na uroczystości nieoczekiwanie pojawił się również Ojciec Święty, który powiedział do kard. Krajewskiego jedno zdanie: "Nie przyszedłem tu dla ciebie, ale dla nich".

 

Dwie godziny wspólnego świętowania z papieżem Franciszkiem i kard. Krajewskim dla wielu z obecnych w stołówce watykańskiej było wyjątkowym wydarzeniem. Można było zobaczyć nie tylko zaskoczenie obecnością tak wyjątkowego gościa jakim był papież, ale także wzruszenie, które można było wyczytać z twarzy wielu podopiecznych kardynała.

 


Kard. Konrad Krajewski jest jednym z najbliższych współpracowników Franciszka. Na co dzień zajmuje się rozdzielaniem jałmużny w imieniu Ojca Świętego. W praktyczny sposób odbywa się to poprzez codzienne wydawanie posiłków, odzieży, możliwość skorzystania przez potrzebujących z darmowych usług fryzjera, łazienki czy też pomocy medycznej.

 

W rozmowie z abp. Grzegorzem Rysiem Ojciec Święty Franciszek tak tłumaczył wybór abpa Krajewskiego na kardynała Kościoła: "Papież ma dwie ręce: doktrynę i miłosierdzie i dlatego obydwaj prefekci: prefekt kongregacji ds. doktryny wiary i prefekt jakim jest jałmużnik, zostają kardynałami po to, aby pokazać, że każdy pasterz musi mieć obie te ręce: doktrynę i miłosierdzie. Jak ma jedną rękę jest niepełnosprawny!" - mówił papież.

 

Kard. Konrad Krajewski to pierwszy Polak mianowany kardynałem przez Franciszka.