Kara śmierci dla dwóch morderców katolickiego księdza

KAI / ms
data27.07.2018 17:30

(fot. Africa Studio/shutterstock.com)

Wyrok kary śmierci usłyszeli dwaj mężczyźni, którzy dwa lata temu zabili katolickiego księdza w Nigerii.

 

Sąd w Makurdi w stanie Benue na wschodzie kraju stwierdził 25 lipca, że w 2016 roku to właśnie oni porwali, a następnie zabili proboszcza parafii w Okpoga i wikariusza generalnego diecezji Otukpo - Johna Alexandra Adeyi.

 

W wyniku śledztwa ustalono, że ks. Adeyi wpadł 24 kwietnia 2016 w ręce porywaczy, którzy zażądali za niego okupu w wysokości dwóch milionów naira (ok. 4700 euro). Kiedy otrzymali trzy czwarte tej sumy, zamordowali duchownego. Jego ciało znaleziono 22 czerwca tegoż roku koło siedziby lokalnych władz oświatowych w Otukpa - jego miasta rodzinnego.

 

Na wieść o wyroku rodzina zabitego kapłana wyraziła zadowolenie, że sprawiedliwości wreszcie stało się zadość. "Wyrażając uznanie sądowi oraz dziękując Bogu i tym wszystkim, którzy przyczynili się do wyjaśnienia prawdy, musimy powiedzieć, że dziś jest smutny dzień pamięci o brutalnej śmierci naszego drogiego i bardzo czcigodnego księdza Johna Adeyi. Pocieszająca jest jednak wiadomość, że sprawcy nie pozostali bezkarni. Niech dusza o. Adeyi pozostaje nadal w doskonałym pokoju z jego Stwórcą" - napisali bliscy kapłana w liście przesłanym do miejscowej gazety "Daily Post".

 

Należy zaznaczyć, że o ile wiele krajów ościennych zniosło karę śmierci, w Nigerii jest ona nadal orzekana i wykonywana. Tylko w ub. roku wydano takie wyroki na 621 osób - podała Amnesty International. Według tej organizacji w więzieniach nigeryjskich przebywa 2285 skazanych na najwyższy wymiar kary, ale w 2017 roku nie wykonano żadnego wyroku.