Katoliccy patriarchowie: tylko pokój i stabilizacja mogą powstrzymać migrację chrześcijan

KAI / kk
data07.08.2018 14:09

(fot. Wayne McLean, user jgritz [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons)

Katoliccy patriarchowie Bliskiego Wschodu zaapelowali o budowanie pokoju i pojednania w całym regionie. Przypomnieli, że tylko pokój i stabilizacja mogą powstrzymać migrację chrześcijan. Apel został rozpowszechniony przez Łaciński Patriarchat Jerozolimy.

 

"Powtarzamy wszystkim, a szczególnie politykom, że najlepszą pomocą jaką można ofiarować naszym wiernym jest umożliwienie im pozostania tam, gdzie się urodzili, a nie wzbudzanie niepokojów politycznych, czy jakichkolwiek innych form przemocy, które zmuszają ich do migracji" - podkreślają w swym apelu patriarchowie.

 

Najpierw zwracają się do wiernych, zachęcając ich do nieopuszczania swych krajów. "Przyszłość naszych wspólnot oraz obecność chrześcijan w naszym regionie zależy od waszej decyzji o wyjeździe lub o zaakceptowaniu woli Boga co do pozostania tam, gdzie was kiedyś postawił" - piszą hierarchowie.

 

Rządzących i polityków wzywają do wsłuchiwania się w głos biednych i prześladowanych oraz do nieulegania zewnętrznym wpływom wielkich światowych mocarstw, które pretendują do zmieniania, według własnych zapatrywań oraz interesów ekonomicznych i strategicznych, sytuacji na Bliskim Wschodzie. Zdaniem patriarchów proces ten rozpoczął się od ataku na Irak oraz Syrię i może zakończyć się wojną z Iranem.

 

"Ta polityka rozkładu Bliskiego Wschodu, którą kieruje Zachód - piszą bliskowschodni patriarchowie - jest także przyczyną śmierci i przymusowej migracji milionów osób z naszych krajów, w tym także chrześcijan". Zdaniem autorów apelu konsekwencją takiej polityki jest terroryzm, wykorzystywany przez Zachód do zmieniania oblicza Bliskiego Wschodu.