Wieliczka otrzymała model Bazyliki Mariackiej z 2 mln kłosów zbóż. Stanie m.in. na krakowskim rynku

PAP / pch
data12.08.2018 15:30

(fot. caio resende / pexels)

Model Bazyliki Mariackiej w Krakowie, wykonany z 2 mln kłosów zbóż, otrzymała Wieliczka podczas tegorocznego Festa del Covo w Campocavallo w rejonie Osimo we Włoszech - poinformował PAP burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

 

Model prezentowany będzie przed samą bazyliką, potem trafi na Campus Misericordiae, gdzie w 2016 r. odbyły się uroczystości ŚDM.

 

Budowla wykonana została z 2 mln kłosów zbóż, a prace trwały 8 miesięcy. Zbożowa bazylika jest wysoka na 5,4 m, ma tyle samo długości, jej szerokość wynosi 2,25 m. Waży 1,8 tony.

 

Pod koniec sierpnia darczyńcy przywiozą ją do Krakowa, gdzie 26 sierpnia będzie prezentowana przed Bazyliką Mariacką, a następnie przez tydzień w centrum Krakowa. Potem trafi do gminy Wieliczka, będzie m.in. prezentowana podczas gminnych dożynek w Gorzkowie.

 

Na koniec trafi na Campus Misericordiae do Brzegów. Opracowywana jest jeszcze koncepcja, gdzie i w jaki sposób będzie prezentowana.

 

Święto Festa del Covo pochodzi z włoskiej tradycji kultury ludowo-religijnej i obchodzone jest jako dziękczynienie za plony ziemi od 1939 roku. Na uroczystości te wykonywane są z kłosów zbóż modele w pomniejszonej skali znanych kościołów i bazylik z całego świata.

 

"W związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, postanowiono wykonać +covo+ przedstawiające bazylikę mariacką w Krakowie, gdzie odbyły się ostatnie Światowe Dni Młodzieży zapoczątkowane przez papieża Polaka, i przekazać je na Campus Misericordiae, gdzie odbyły się centralne wydarzenia wieńczące ŚDM 2016" - powiedział PAP burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

 

W tym roku przedstawiciele Wieliczki po raz pierwszy uczestniczyli w centralnych uroczystościach Festa del Covo w Campocavallo w rejonie Osimo we Włoszech w dniach od 3 do 5 sierpnia. W uroczystościach wniesienia przywiezionych z Krakowa relikwii św. Jana Pawła II do miejscowego sanktuarium w Campocavallo brał też udział Zespół Pieśni i Tańca "Sułkowianie", nagrodzony aplauzem podczas późniejszego występu.

 

Podczas centralnych uroczystości Festa del Covo w Osimo we Włoszech burmistrz Wieliczki otrzymał także odznaczenie Złoty Kłos 2018 z rąk burmistrza Osimo Simone Pugnaloni. Odznaczenie zostało przyznane przez Komitet Organizacyjny Festa del Covo za dotychczasową współpracę, a w szczególności za organizacje Światowych Dni Młodzieży na Campus Misericordiae w Wieliczce - Brzegach.

 

Drugie odznaczenie Złoty Kłos 2018 zostanie pod koniec sierpnia przekazane w Krakowie kard. Stanisławowi Dziwiszowi za wieloletnią współpracę u boku Jana Pawła II w 40. rocznicę jego pontyfikatu.

 

Podczas święta ulicami miasta przeszedł pochód, w którym były wiezione "cova" z poprzednich lat. Kilka prestiżowych budowli ze zboża znajduje się w różnych miejscach świata dla promocji regionu. Podobne zadanie będzie miała Bazylika Mariacka ze zboża w Wieliczce. Pozostałe modele znajdują się na miejscu.

 

ŚDM Kraków 2016 odbywały się między 26 a 31 lipca 2016 w Krakowie i Brzegach k. Wieliczki. 30 lipca 2016 r. na Campus Misericordiae w Brzegach odbyło się modlitewne czuwanie młodych, a dzień później papież odprawił tam mszę posłania kończącą Światowe Dni Młodzieży.