USA: biskupi Missouri chcą, by prokuratura oceniła ich działania ws. nadużyć

KAI / ml
data31.08.2018 20:20

(fot. shutterstock.com)

Katoliccy biskupi stanu Missouri chcą, by stanowy prokurator generalny dokonał przeglądu ich sposobu postępowania w sprawie nadużyć seksualnych.

 

W liście do prokuratora generalnego Josha Hawleya metropolita Saint Louis abp Robert Carlson zaznaczył, że za jego rządów archidiecezja zawsze umieszczała ochronę dzieci i młodzieży wśród swych najwyższych priorytetów. W tym celu współpracowała w prowadzonych śledztwach i nadal będzie to robić.

 

W pisemnej odpowiedzi Harley podziękował arcybiskupowi za "zaoferowanie współpracy w niezależnym dochodzeniu" i poinformował, że zostanie ono przeprowadzone przez jego urząd. Docenił też zaangażowanie hierarchy w "publiczną jawność i rozliczanie odpowiedzialności".

 

Podobne zaproszenie wystosował do prokuratora generalnego ordynariusz diecezji Jefferson City, bp William Shawn McKnight. Podkreślił, że podejmuje ten konkretny krok w uzdrawianiu ran nadużyć seksualnych, trzymając się najwyższych standardów odpowiedzialności, aby pomóc odbudować zaufanie i jedność między wiernymi. Wkrótce po objęciu diecezji w lutym br. bp McKnight zatrudnił firmę byłych pracowników FBI i organów ścigania, aby dokonała przeglądu akt wszystkich żyjących księży, diakonów i kleryków diecezji.

 

Ze swej strony Hawley zapowiedział, że zbierze zespół doświadczonych prawników i zawodowych prokuratorów, by zapewnić energiczne, wnikliwe i wszechstronne śledztwo, obejmujące przegląd dokumentów oraz przesłuchania "potencjalnych ofiar i świadków domniemanych nadużyć". Dodał, że współpraca diecezji "będzie istotna dla umożliwienia pełnego, rzetelnego i wyczerpującego dochodzenia".

 

Abp Carlson zapewnił, że dzisiaj żaden duchowny, przeciwko któremu wniesiono uzasadnione pozwy ws. molestowania małoletnich nie pełni posługi kapłańskiej w archidiecezji Saint Louis.