Kard. Stella: klerykalizm ogranicza Kościół do elity

KAI / ml
data04.09.2018 19:03

(fot. shutterstock.com)

Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Beniamino Stella skrytykował w Fatimie klerykalizm za próbę tworzenia elity wewnątrz Kościoła.

 
Włoski hierarcha podczas portugalskiego sympozjum dla duchowieństwa wskazał, że “klerykalizm, który ograniczył wiele razy Kościół do elity" jest winny trudności w zwalczaniu nadużyć seksualnych.
 

Kard. Stella uznał też za niezbędne “poprawienie środków" kształcenia przyszłych księży, zachęcając do wzmacniania “dzieła oczyszczania" Kościoła. Włoski hierarcha wskazał również, iż walka ze skandalami seksualnymi w Kościele powinna być prowadzona także we współpracy ze świeckimi.

 

- Warto odnotować, że papież Franciszek nie postrzega problemu nadużyć jako rzeczywistości, z którą powinni się skonfrontować tylko hierarchia kościelna i księża. Przeciwnie, to właśnie klerykalizm ograniczył wielokrotnie Kościół do elity, tworząc nienormalne rozumienie władzy i deprecjonując łaskę chrztu świętego i, wcale nie tak rzadko, przyczynił się do (…) nadużyć, w pierwszym rzędzie przeciwko ludzkiemu sumieniu - zaznaczył kard. Stella.

 

W pierwszym dniu trwającego do czwartku sympozjum w Fatimie portugalscy biskupi skierowali do papieża Franciszka przesłanie solidarności w prowadzonej przez niego walce przeciw pedofilii w Kościele. W swoim dokumencie zwrócili oni uwagę na konieczność działań prewencyjnych w celu wykorzenienia zjawiska wykorzystywania seksualnego małoletnich przez ludzi Kościoła.