Abp Gądecki: konieczność odczuwania wspólnoty z potrzebującymi odgrywa w Kościele ogromną rolę

PAP / pk
data05.09.2018 11:18

(fot. Eliza Bartkiewicz / BP KEP)

Konieczność odczuwania wspólnoty z potrzebującymi odgrywa w Kościele ogromną rolę od samego początku - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu (KEP) abp Stanisław Gądecki, otwierając dwudniowe obrady zebrania dyrektorów Caritas diecezji polskich w Poznaniu.

 

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, obrady odbywają się w Poznaniu, gdzie obchodzony jest jubileusz 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce.

 

- Caritas uczestniczy nie tylko w posłudze miłości, w tym co wiąże się z "rozdawaniem", ale uczestniczy też w tym, co nazwałbym "egzorcyzmowaniem" świata. Chodzi o przygotowywanie Polaków do szczodrobliwości - mówił we wtorek podczas homilii na rozpoczęcie spotkania abp Gądecki.

 

Przewodniczący Episkopatu Polski zauważył, że często widzimy "trudności, by wydobyć z człowieka solidarność wobec innych". - Dopóki nie dojdzie do sytuacji kryzysowej, ludzie rzadko odczuwają to, co powinno być naturalne, czyli potrzebę szczodrobliwości. Trzeba poruszyć ludzi do szczodrobliwości i Caritas też powinien to robić - podkreślił abp Gądecki.

 

Abp Gądecki przypomniał słowa Pawła VI, że "współczesny świat bardzo cierpi z powodu braku braterstwa". - Aby dzisiaj odpowiedzieć skutecznie na potrzeby ubogich w Polsce nie wystarczy dążyć do promowania rozwoju ekonomicznego i gospodarczego, do usprawnienia systemu świadczeń społecznych. Takie działania są obowiązkiem każdego rządu i systemu administracyjnego. Pierwszym krokiem na polu pomocy ubogim, a zarazem przezwyciężania nierówności społecznych jest dostrzeżenie człowieka potrzebującego i aktywne wyjście w jego kierunku, tak, by społeczeństwo stawało się coraz bardziej ludzką wspólnotą - podkreślił przewodniczący KEP.

 

- Te spotkania są ważne, one wytyczają linię naszej pracy, naszej działalności, pozwalają zapoznać się z różnymi problemami, które dotykają Caritas diecezjalnych. To też jest wymiana dobrych praktyk, wymiana poglądów - zaznaczył dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

 

W spotkaniu uczestniczy kilkudziesięciu dyrektorów Caritas z poszczególnych polskich diecezji.