Relikwie polskich błogosławionych męczenników trafią do Francji

KAI / ms
data06.09.2018 19:40

(fot. Vania Wolf / flickr.com / http://meczennicy.franciszkanie.pl)

Relikwie błogosławionych Męczenników z peruwiańskiego Pariacoto - Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego zostaną w najbliższych dniach zainstalowane w czterech francuskich świątyniach.

 
Doczesne szczątki obu polskich franciszkanów, za których wstawiennictwem wiele osób modli się o ocalenie przed zagrożeniami terrorystycznymi, trafią do parafii Paryża, którego mieszkańcy mają w pamięci ataki terrorystyczne z ostatnich lat.
 

Relikwie 1 stopnia "ex ossibus" obu misjonarzy, którzy zginęli śmiercią męczeńską w sierpniu 1991 w Peru, znajdą się w czterech kościołach regionu paryskiego.

 

9 września nastąpi wprowadzenie ich do kościoła Polskiej Misji Katolickiej w La Croix-Saint-Ouen pod Paryżem, 15 września - do bazyliki Matki Bożej Zwycięskiej (Notre Dame des Victoires) w stolicy Francji, a nazajutrz - do parafii św. Pawła w podparyskim Corbeilles-Essonnes, gdzie proboszczem jest ks. Andrzej Barnaś z diecezji sandomierskiej, od wielu lat pracujący we Francji.

 

Przybycie relikwii zbiegnie się z ukazaniem się francuskojęzycznej wersji książki "Pasja" poświęconej życiu i męczeńskiej śmierci polskich zakonników. Wśród wiernych rozprowadzane będą także obrazki z ich wizerunkami, z relikwiami 2. stopnia oraz z modlitwą do nich w języku francuskim.

 

Na świecie jest dziś blisko 200 miejsc w ponad 20 krajach, w których czczone są relikwie 1. stopnia zakonników, beatyfikowanych 5 grudnia 2015 przez Franciszka. Oprócz Polski są to m.in. Albania, Boliwia, Filipiny, Republika Środkowoafrykańska, Włochy i Stany Zjednoczone.

 

Polscy franciszkanie, pełniący posługę misyjną w Peru: Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 w peruwiańskim Pariacoto przez terrorystów z lewackiej organizacji Świetlisty Szlak. W ponad dwa tygodnie później w podobny sposób zginął włoski kapłan ks. Alessandro Dordi. 5 grudnia 2015 cała trójka została wyniesiona na ołtarze w Pariacoto.

 

Szczegółowe informacje dotyczące ich życia i kultu można znaleźć na stronie meczennicy.franciszkanie.pl , a na temat krucjaty modlitewnej i możliwości włączenia się w nią pod adresem: krucjata.franciszkanie.pl.