Dominikanie zapraszają do wspólnej modlitwy i pokuty za nadużycia seksualne

warszawa.gosc.pl / ms
data09.09.2018 12:26

(fot. Mariola Anna S / shutterstock.com)

Świeccy dominikanie działający przy parafii św. Dominika na Służewie w Warszawie postanowili zorganizować dzień pokuty za grzechy nadużyć seksualnych popełnianych przez księży i osoby konsekrowane.

 

Jest to odpowiedź na apel Ojca Świętego, zamieszczony w specjalnym liście, po tym, jak w sierpniu opublikowano raport dotyczący wieloletnich wykorzystywań seksualnych nieletnich prez duchownych w Pensylwanii i ukrywania tych spraw. Papież Franciszek stwierdził, iż "konieczne jest, abyśmy jako Kościół mogli rozpoznać i z bólem oraz wstydem wziąć odpowiedzialność za te potworności popełnione przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania, oraz grzechy innych osób".

 

Świeccy dominikanie zwracają uwagę na fakt, iż problem pedofilii czy wykorzystywania seksualnego jest obecny w wielu miejscach na świecie i zdają sobie sprawę z tego, że takie sytuacje są obecne również w Polsce. Dlatego postanowili działać i zorganizowali dzień wynagrodzenia, który odbędzie się 14 września 2018 r. O godzinie 19:30 odbędzie się wtedy Msza Święta w kościele na Służewie, a po niej odprawiona zostanie Droga Krzyżowa.

 

"Chcemy też błagać miłosiernego Boga o to, aby ofiary tych przestępstw i nadużyć znalazły odpowiednią pomoc i opiekę, a krzywdziciele i ci, którzy na to przyzwalali lub nie reagowali dostatecznie skutecznie - aby otrzymali łaskę skruchy i nawrócenia" - głosi komunikat na stronie internetowej parafii.

 

Do pokuty świeccy dominikanie zachęcają wszystkich wiernych. Proszą, aby przyjąć post w powyższych intencjach, odmówić modlitwę różańcową oraz przyjąć Komunię Świętą.