Manaus: tutaj emigranci i uchodźcy z Wenezueli znajdują schronienie

KAI / ms
data09.09.2018 22:00

(fot. PAP/EPA/Ernesto Arias)

Kościół katolicki w Brazylii niestrudzenie udziela schronienia emigrantom i uchodźcom z Wenezueli.

 
W Ośrodku Pomocy św. Katarzyny ze Sieny prowadzonym przez Caritas w Manaus oprócz zaspokojenia głodu fizycznego, organizowane są specjalistyczne szkolenia przysposabiające do zawodu, kursy języka portugalskiego, pogadanki na temat lokalnej kultury, warsztaty rzemieślnicze, również te związane z przygotowywaniem posiłków.
 

Trwa nieprzerwanie exodus Wenezuelczyków, którzy uciekają z kraju z powodu kryzysu humanitarnego, w jakim pogrążony jest kraj nieudolnie rządzony przez prezydenta Nicolasa Maduro. Nielegalnie i często na piechotę przekraczają oni granice wielu krajów Ameryki Łacińskiej, aby znaleźć środki potrzebne do życia.

 

Konkretne wsparcie ofiarowuje również Caritas, próbując powoli włączać młodych Wenezuelczyków w społeczeństwo brazylijskie oraz ułatwić im osiągnięcie samodzielności.

 

Duchowy opiekun Ośrodka pomocy powiedział agencji Fides, że "przyjęcie emigrantów wenezuelskich oznacza dla Kościoła w Manaus konkretną realizację wezwania Jezusa, czyli wcielanie Ewangelii w życie, bo to nic innego, jak rozpoznanie Go w drugim człowieku".