W tej polskiej diecezji wszyscy księża będą pościć i pokutować za nadużycia seksualne

KAI / pch
data11.09.2018 08:30

(fot. msmaria / shutterstock)

W odpowiedzi na "List papieża Franciszka do Ludu Bożego" z 20 sierpnia oraz jego prośbę o modlitwę i pokutę za nadużycia seksualne, nadużycia władzy i sumienia przez osoby duchowne i świeckie, bp Piotr Libera w całej diecezji płockiej zarządził dzień 14 września, czyli święto Podwyższenia Krzyża Świętego, dniem postu i pokuty. 


We wtorek 11 września o godz. 10.00 w bazylice katedralnej w Płocku odprawione zostanie nabożeństwo pokutne w intencji ofiar nadużyć w Kościele. Modlitwa będzie dotyczyć także tych, którzy porzucili stan kapłański lub zakonny.

 

Podobne nabożeństwa pokutne zostaną odprawione we wszystkich dekanatach diecezji, z udziałem wszystkich kapłanów dekanatu. Do udziału w nabożeństwach zachęcani są także wierni świeccy. 

20 sierpnia papież Franciszek, w odpowiedzi na ostatnie doniesienia o nadużyciach seksualnych w Kościele, napisał specjalny list. Stwierdził w nim m.in. że przestępstwa seksualne wobec nieletnich "wywołują głębokie rany cierpienia i niemocy".

 

Czytaj w całości: List papieża Franciszka do Ludu Bożego >>

 

Cierpienie ofiar i ich rodzin jest wspólnym bólem Kościoła, to skarga, która dotyka duszy, a która przez długi czas była ignorowana. Ojciec święty ze skruchą przyznaje, że nie udało się wspólnocie Kościoła zadziałać w porę i rozpoznać powagi szkody u wielu osób. Odpowiedzialność za to należy przyjąć w sposób globalny i wspólnotowy. Nawrócenie działania kościelnego musi odbyć się z udziałem wszystkich członków ludu Bożego. Trzeba wykorzenić "kulturę nadużyć" ze wspólnot.

Ojciec Święty zalecił rozpoznanie i potępienie "potworności popełnionych przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania". Dodał w liście, że świadomość grzechu pomoże uznać błędy, przestępstwa i rany zadane w przeszłości, pozwoli otworzyć się i zaangażować bardziej w proces ponownego nawrócenia, a pokuta i modlitwa pomogą uwrażliwić oczy i serce na cierpienia innych oraz na pokonanie żądzy panowania i posiadania, które tak często stają się źródłem zła.