Ten biskup zginął wraz z muzułmanami z rąk ekstremistów. Teraz zostanie beatyfikowany

KAI / kw
data14.09.2018 12:32

(Pierre Claverie OP / fot. op.org)

8 grudnia w Oranie będzie miała miejsce beatyfikacja bpa Piotra Claverie i jego 18 towarzyszy w sanktuarium Matki Bożej z Santa Cruz w Oranie - poinformował episkopat Algierii.

 

Uroczystości beatyfikacyjnej będzie przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Becciu.

 

Pierwszy z tej grupy - bp Piotr Claverie, dominikanin (1938-96), był w latach 1981-96 ordynariuszem algierskiego Oranu.

 

 

Dziś pojawiła się informacja, że Kościół katolicki ogłosi błogosławionym biskupa Claviere'a i jego towarzyszy. Bp...

Opublikowany przez Karol Wilczyński Piątek, 14 września 2018

 

 

 

Jego zdecydowana postawa orędownika pokoju i zaangażowanie w chrześcijańsko-muzułmański dialog przyczyniły się do śmierci od bomby podłożonej przez islamskich ekstremistów w drzwiach jego mieszkania 1 sierpnia 1996 roku.

 

Zginął on wraz ze swym młodym kierowcą, muzułmaninem Mohamedem Bouchikhim w wyniku wybuchu samochodu-pułapki przed wejściem do domu biskupiego. W gronie pozostałych męczenników jest też siedmiu trapistów z klasztoru w Tibhirine, zamordowanych w maju tego samego roku przez terrorystów islamskich.

 

Wszyscy wspomniani męczennicy w trudnym dla Algierii okresie zdecydowali się świadomie pozostać tam u boku swoich braci muzułmanów, wierni Chrystusowi i Kościołowi. Na styku różnych religii i kultur pragnęli dawać świadectwo pokoju i dialogu.

 

Algierscy biskupi wskazują że nowi błogosławieni będą dani tamtejszemu Kościołowi jako orędownicy oraz wzór życia chrześcijańskiego, przyjaźni i braterstwa, spotkania i dialogu. "Niech ich przykład pomoże nam w naszym dzisiejszym życiu. Ich beatyfikacja będzie dla Kościoła i dla świata, bodźcem i apelem o budowanie razem świata pokoju i braterstwa" - czytamy w komunikacie episkopatu Algierii.