Brzydota, kicz i mroczne rytuały

KAI / wab
data01.11.2010 12:52

(fot. PAP/Lech Muszyński)

Propagowane przez niektóre środowiska świętowanie Halloween skrytykował bp Krzysztof Nitkiewicz. „Zamiast bawić się w to, kto go bardziej wystraszy i propagować brzydotę, kicz i mroczne rytuały, spójrzmy raczej na sympatyczne i uśmiechnięte twarze świętych, którzy pokazują nam, że zjednoczenie z Chrystusem pozwala patrzeć optymistycznie na naszą codzienność i całą wieczność” – zachęcał biskup sandomierski podczas mszy św. sprawowanej w w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych w kościele pw. Ducha Świętego w Staszowie.


Biskup podkreślił, że Bóg usiłuje nieustannie nawiązać kontakt z człowiekiem, aby obdarzyć go pełnią szczęścia. „Chrystus, który wypatrzył Zacheusza ukrytego pośród liści i konarów drzewa, kieruje swój wzrok również ku każdemu z nas i chce być obecny w naszym życiu, aby je odmienić” – mówił bp Nitkiewicz.

 

W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych, w kościele pw. Ducha Świętego w Staszowie, wybudowanym na wzgórzu zwanym „Staszowską Golgotą” ordynariusz sandomierski modlił się wraz z kapłanami i wiernymi dekanatu staszowskiego wspominając rocznicę poświecenia świątyni wybudowanej, jako wotum za uratowanie życia papieża Jana Pawła II po zamachu w maju 1981 r.

 

Budowę świątyni rozpoczęto w sierpniu 1982 r. Kamień węgielny wmurowano 3 października 1983 r. Budowa trwała do 1996 r. Wówczas to nowy kościół poświęcony został przez bp. Wacława Świerzawskiego.