Zakonnica starsza niż niepodległość. Siostra Adamina świętowała 104. urodziny

KAI/ ed
data18.09.2018 18:42

(fot. www.albertynki.pl)

Jedna z najstarszych zakonnic w archidiecezji krakowskiej, s. Adamina Koczur skończyła 104 lata. 81 lat temu jubilatka wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.

 

Pochodząca z Andrychowa s. Adamina od 1992 r. przebywa na emeryturze w Wadowicach. Wcześniej, od 1975 r. do 1984 pełniła funkcję przełożonej wadowickiego Domu Zakonnego i Domu Opieki. Od 1976 była odpowiedzialna za budowę nowego domu. Placówka miała służyć starszym siostrom jak i podopiecznym.

 

"Takie przynieś, wynieś, pozamiataj". Polska zakonnica o stosunku księży do sióstr >>

 

W 1983 budynek stanął w stanie surowym.Obecnie dom służy siostrom emerytkom. Działa tu także Dom Opieki im. św. Brata Alberta. Siostry prowadzą także kuchnie dla bezdomnych w Wadowicach i Andrychowie.Siostra Adamina Maria Koczur urodziła się 6 września 1914 r. w Andrychowie.

 

Gdy miała 23 lata, wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Krakowie. Przy obłóczynach otrzymała imię Adamina.Zdaniem przełożonej wadowickiego domu, ponad stuletnią jubilatkę cechuje wielki hart ducha, pokorna mądrość i niezwykła ufność w opiekę Bożą. "Siostra nadal służy Panu Bogu i ludziom przede wszystkim modlitwą" - zapewniła s. Urszula.S. Adamina została ochrzczona w kościele św. Macieja w Andrychowie, gdzie przynieśli ją 2 dni po urodzeniu rodzice - Karolina i Franciszek.