W tym kraju wywieszenie flagi Watykanu może być uznane za "akt terroryzmu"

Catholic Herald / kw
data07.10.2018 09:52

(fot. shutterstock.com)

Policja tego europejskiego kraju umieściła też flagę Watykanu na liście "potencjalnie obraźliwych symboli". Zdaniem szkockiej policji wywieszenie flagi Watykanu może być przestępstwem, jeśli zrobi się to "w prowokacyjny sposób" - czytamy na portalu Catholic Herald.

 

Co ciekawe, dokument zawiera również flagi innych państw, m.in. Autonomii Palestyńskiej, Irlandii, Izraela oraz flagi społeczności katalońskiej i baskijskiej.

 

"Wywieszenie następujących flag nie jest przestępstwem samym w sobie" - czytamy w akcie szkockiej policji - "Jeśli jednak pokazano je w prowokacyjny lub zmieniony sposób, to narusza to prawo dotyczące złamania spokoju społecznego".

 

Komentatorzy stwierdzają również, że wywieszenie flagi może naruszyć... zapisy z ustawy o terroryzmie.

 

Główny nadinspektor szkockiej policji John McKenzie stwierdził, że "często same flagi nie stanowią problemu, ale towarzyszące im zachowania przestępcze".

 

Rzecznik szkockiego rządu powiedział, że "wywieszanie flagi Watykanu, bądź jakiegokolwiek innego państwa, nie jest obraźliwe".

 

Sytuację skomentował rzecznik Kościoła katolickiego w Szkocji: "byłoby bardzo niepokojące, gdyby flaga Watykanu była w jakichkolwiek okolicznościach uznana za obraźliwą" - stwierdził rzecznik.

 

Sprawa wywołała zainteresowanie brytyjskich mediów.