Kościół w Meksyku wzywa do wspierania grupy kilku tysięcy migrantów zmierzających do USA

KAI / pk
data31.10.2018 09:44

(fot. shutterstock.com)

Kościół katolicki w Meksyku zaapelował do mieszkańców kraju o udzielanie wsparcia migrantom z Ameryki Środkowej.

 

"Karawana migrantów stanowi wyzwanie dla Meksyku" - stwierdza opublikowane 29 października oświadczenie Archidiecezji Miasta Meksyk. Jednocześnie kard. Carlos Aguiar Retes odrzuca podejrzenia, jakoby ruch migrantów miał na celu destabilizację Meksyku i USA.


W obliczu zbliżającej się wielotysięcznej grupy migrantów z Ameryki Środkowej także katoliccy biskupi USA zaapelowali o okazywanie im współczucia. "Jesteśmy głęboko poruszeni przemocą, niesprawiedliwością i złą sytuacją ekonomiczną, które zmuszają wielu ludzi w Ameryce Centralnej do opuszczenia ich stron rodzinnych" - głosi oświadczenie konferencji biskupów USA z 29 października. Biskupi podkreślają, że zarówno USA jak i inne narody mają prawo bronić swoich granic. Jednak tym prawem należy się posługiwać w sposób odpowiedzialny. Należy zachować proporcje i zagwarantować traktowanie godne człowieka. "Podkreślamy, że ludzie poszukujący azylu nie są przestępcami", głosi dokument biskupów USA.

 

Od ponad dwóch tygodni licząca kilka tysięcy osób karawana migrantów z Hondurasu zmierza w kierunku Stanów Zjednoczonych. Teraz przemieszcza się przez Meksyk. W drodze również do USA są też inne grupy migrantów z Salwadoru i Gwatemali. Rząd USA zapowiedział, że nie wpuści migrantów do kraju.