Biskup o działalności Marcina Zielińskiego i jego krytykach

DEON.pl / pz
data08.11.2018 09:00

(fot. Dorota Czoch, mat. RTCK)

Bp Czaja odniósł się do głośnej w ostatnich tygodniach publikacji filmowej, poświęconej krytyce nauczania i działalności Marcina Zielińskiego, lidera wspólnoty "Głos Pana" w Skierniewicach.

 

Słowa poadły podczas konferencji naukowej "Nowa Pięćdziesiątnica w Kościele w Polsce?" na UKSW, gdzie opolski biskup wygłosił referat zatytułowany "Charyzmat pasterski i jego realizacja".

Jest mi bardzo przykro, że doszło do takiej mocnej polaryzacji stanowisk w kwestii funkcjonowania, życia wspólnot Kościoła w Polsce, że doszło do zachowania mało ewangelicznego, mówiąc bardzo delikatnie. Jest mi przykro i musimy zrobić dużo więcej, żeby sprawnie wyjaśnić pewne rzeczy z tego zakresu. Przede wszystkim, by doprowadzić do tego, by nie dokonała się polaryzacja. Byśmy budowali mosty, podejmowali dialog.

 

Przepowiadanie pana Marcina nie jest wolne od błędów teologicznych, są tam błędy. Nikt z nas nie jest wolny od popełniania błędów w życiu. Natomiast taka próba, jaka została podjęta, jednak jest nie do przyjęcia.

 

Biskup zaznaczył, że potrzeba dialogu i weryfikowania na bieżąco, co w nauczaniu jest zgodne z depozytem wiary, jednak trzeba to robić poprzez badania teologiczne i formację.

 

Zadeklarował również, że jest gotowy, by spotkać się z twórcami filmu i Marcinem Zielińskim,a także specjalistami w kontrowersyjnych kwestiach, by rozwiązać tę sprawę ewangelicznie.