Panama otrzymała relikwię Jana Pawła II. To dar dla lokalnego Kościoła związany z ŚDM

2ryby KAI / pk
data08.11.2018 10:13

(fot. SL-Photography / Shutterstock.com)

Podczas narodowej uroczystości Te Deum, upamiętniającej 115 rocznicę odłączenia się Panamy od Kolumbii, przewodniczący panamskiego episkopatu abp José Domingo Ulloa Mendieta przyjął przywiezione z Watykanu relikwie krwi św. Jana Pawła.

 

To dar dla lokalnego Kościoła związany z przyszłorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży, zainicjowanymi przez papieża Polaka.


Arcybiskup Panamy wprowadził relikwie do stołecznego kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu, jednej z większych świątyni katolickich, znajdującej się w historycznej dzielnicy miasta, Casco Viejo. - Przed tymi relikwiami chcemy też wyrazić naszą radość, że zostaliśmy wybrani przez papieża Franciszka na gospodarzy Światowych Dni Młodzieży, co pokazuje, że Ojciec Święty wierzy w zdolność małych do podejmowania wielkich dzieł - mówił abp Ulloa. Podarowana panamskiemu Kościołowi relikwia, to krople krwi św. Jana Pawła II, pobrane w ostatnim tygodniu przed śmiercią papieża, umieszczone w srebrnym relikwiarzu w kształcie księgi.

 

Ta relikwia jest żywym przypomnieniem wielkiego przesłania Jana Pawła II, opartego na dwóch fundamentach: rodzinie i młodzieży; a przede wszystkim także otwartość na Boga, bo jeśli nie otworzymy się na transcendencję, nie będziemy w stanie odpowiedzieć na plan, jaki Bóg przygotował dla każdego z nas - mówił hierarcha.

 

Przed relikwiami św. Jana Pawła II będą modlić się mieszkańcy wszystkich panamskich diecezji, które w najbliższych tygodniach będą gościć u siebie relikwiarz. Na czas styczniowych Światowych Dni Młodzieży powróci on do stolicy kraju.

 

Główne wydarzenia 34. ŚDM Panama 2019 odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!" (Łk 1,38). Zgodnie z tradycją spotkań młodych, uczestnicy z całego świata gromadzą się wspólnie podczas pięciu głównych uroczystości: Mszy św. na otwarcie, ceremonii powitania papieża, Drogi Krzyżowej, czuwania z Ojcem Świętym i niedzielnej Mszy św. Posłania wieńczącej spotkanie.Dni w Diecezjach, które poprzedzą spotkanie w stolicy kraju, odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, a także sąsiedniej Kostaryki. Ze względu na skomplikowaną sytuację społeczno-polityczną, z organizacji Dni w Diecezjach wycofała się Nikaragua, pomimo wielkiego zaangażowania tamtejszych diecezji i zaawansowanych przygotowań do przyjęcia pielgrzymów.