Przygotowujesz się do bierzmowania? Pomoże ci ta aplikacja na smartfona

KAI / kk
data10.11.2018 19:29

(fot. Jacob Ufkes / Unsplash)

PentecostApp to aplikacja ułatwiająca komunikację pomiędzy duszpasterzem i grupami przygotowującymi się do bierzmowania. Dba także o rozwój duchowy użytkowników, przez wysyłanie codziennych treści. Z aplikacji korzystają już 43 parafie w 8 diecezjach.

 

- W parafii Św. Brata Alberta w Krakowie w tym roku do bierzmowania przygotowuje się około 180 osób. Mają cotygodniowe spotkania w 15 małych grupach prowadzonych przez świeckich animatorów z różnych grup parafialnych (Oaza, Odnowa w Duchu Świętym, Neokatechumenat, studenci i Akcja Katolicka), w związku z czym niemalże cała parafia angażuje się w te sprawę. By usprawnić to duże dzieło wymyśliliśmy stworzenie aplikacji, która umożliwia nam komunikację z młodzieżą - relacjonuje ks. Kamil Gołuszka, który w tym roku zapisy do przygotowania do bierzmowania przeprowadził właśnie przez aplikacje PentecostApp.

 

Jedną z funkcji aplikacji jest przekazywanie religijnych treści. Codziennie dodawany jest nowy mem, fragment z Pisma Świętego oraz życiorys świętego. - Z racji, że smartphony stały się urządzeniami, z którymi młodzi spędzają większość swojego wolnego czasu, umieszczenie właśnie w nich treści, która mówi o Bogu ich językiem, daje szanse na to, że zyska ona ich zainteresowanie i wpłynie pozytywnie na ich wiarę - mówi Krzysztof Płachno twórca aplikacji.

 

Kartki i tabelki przed bierzmowaniem. "Nie róbcie tak w swoich parafiach księża" >>

 

- Od początku przyjąłem założenie, że to co będzie się w niej pojawiało musi być tak samo przystępne w odbiorze, jak to, z czym młodzi ludzie stykają się na co dzień przeglądając stronę Facebooka, ale przy tym maksymalnie inspirujące i zapadające w pamięć - dodaje.

 

Autor aplikacji ma świadomość, że publikowane treści nie sprowadzają się tylko do tego, by wzbudzić ciekawość, zaintrygować i w ten sposób choć trochę przygotować grunt pod przekaz wiary. Wie, że przekaz ten może nastąpić tylko przez kontakt osobisty z drugim człowiekiem - czyli podczas przygotowania do bierzmowania w parafii.

 

Aplikacja ma także za zadanie ułatwić komunikację z młodzieżą. Należy tylko założyć konto parafii i w ramach niej grupę. Gdy kandydaci do bierzmowania dodadzą się do tej grupy, mogą otrzymywać od prowadzącego ich formację wiadomości w formie powiadomień na telefon. Informacje są jednokierunkowe - nie można na nie odpowiedzieć, ale nadawca widzi, kto przeczytał już daną wiadomość. - Jeszcze przed przystąpieniem do tworzenia aplikacji, podczas konsultacji pomysłu z wieloma ludźmi na co dzień zaangażowanymi w prowadzenie przygotowania do bierzmowania, wyszło, że cenną funkcjonalnością będzie możliwość komunikacji z bierzmowanymi poprzez aplikację. I to sprawiło, że oprócz aplikacji powstał także połączony z nią system internetowy, który umożliwia założenie konta parafii, a w niej grupy, do której mogą dołączać bierzmowani - mówi Krzysztof Płachno, który sam prowadzi grupy kandydatów do bierzmowania.

 

Aplikacja kierowana szczególnie do przygotowujących i przygotowujących się do bierzmowania może mieć zastosowanie w innych grupach i duszpasterstwach. - Zasadniczo aplikację na telefon może pobrać każdy. Nawet otrzymałem parę pozytywnych głosów mówiących np. o tym, że cytat z Pisma Świętego, niesamowicie wpasował się w to, co ktoś przeżywał danego dnia, albo, że poniedziałkowy mem dał komuś motywację na początek tygodnia - zauważa Płachno.

 

Bierzmowanie - po co nam dary Ducha Świętego? >>

 

Ponadto system internetowy i możliwość wysyłania wiadomości w formie powiadomień jest funkcjonalnością pasującą do wielu grup religijnych gromadzących się przy parafiach. - Wiem o co najmniej kilku animatorach Ruchu Światło-Życie, prowadzący swoje małe grupy formacyjne, a także całych wspólnotach, które mają swoje grupy w systemie i korzystają z niego - podsumowuje.

 

Darmową aplikację można pobrać ze strony internetowej http://pentecostapp.pl/ oraz przez sklepy Google Play i App Store.