Wigilia nie zawsze w domu. Jesteś potrzebny w innych miejscach

Julia Bondyra Julia Bondyra
data17.12.2018 07:00

(fot. wjarek / Shutterstock.com)

Pamiętacie takie święta, które spędziliście bez rodziny? A może zastanawiacie się, co w tym roku ze sobą zrobić? Mamy dla Was 4 propozycje na te dni.

 

1. Wigilia dla bezdomnych i ubogich 2018 (Gdańsk)

 

To Wigilia organizowana od ponad 25 lat przez Kuchnię św. Mikołaja działającą przy Górce (Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie). W spotkaniu bierze udział ok. 600 potrzebujących: otrzymują ciepły posiłek, świąteczne przysmaki i paczki z produktami pierwszej potrzeby.

 

Nasza Wigilia dla bezdomnych i ubogich zbliża się wielkimi krokami i chcemy zorganizować ją wspólnie z...

Opublikowany przez Górka - Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie Poniedziałek, 10 grudnia 2018

 

data: 22 grudnia, godz. 17

miejsce: hala Centrum Stocznia Gdańska przy ul. Doki 1

 

Jak można pomóc?

 

Do pomocy można się zgłosić mailowo: [email protected]Tutaj można dołączyć do wydarzenia na Facebooku. 

 

2. Ufunduj Wigilię dla starszej samotnej osoby

 

Starsze osoby często spędzają święta zupełnie samotnie. Dla nich określenie "cicha noc" brzmi zupełnie inaczej. Często to połączenie samotności, włączonego telewizora i tykania zegara. W tym roku Stowarzyszenie mali bracia Ubogich chcą zorganizować kolację dla 320 osób. 

 

 

3. Boże Narodzenie z ubogimi organizowane przez wspólnoty Sant'Egidio 

 

Warszawa

 

Święta to dla bezdomnych szczególnie trudny czas. Do stołu usiądzie ponad 400 ubogich i bezdomnych gości, a z nimi metropolita kard. Kazimierz Nycz. Przygotowanie bożonarodzeniowego obiadu i prezentów dla ponad 400 gości wymaga rąk i serc wielu osób. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Można pomóc przed świętami, w trakcie obiadu lub po nim.

 

Opublikowany przez Wspólnota Sant'Egidio Warszawa Wtorek, 26 grudnia 2017

 

data: 25 grudnia, godz. 13

miejsce: parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie

 

Jak można pomóc?

 

Do pomocy można się zgłosić mailowo: [email protected] lub wypełnijąc formularz na stronie internetowej: www.santegidio.pl.

Tutaj można dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

 

Poznań

 

Na 25 grudnia zaplanowano również bożonarodzeniowy obiad dla 100 osób w parafii Bożego Ciała w Poznaniu. Wcześniej do wspólnego świętowania zaprasza Wspólnota w Chojnie. 23 grudnia w parafii Świętej Trójcy odbędzie się przygotowywana we współpracy z miejscową Caritas Wigilia z Ubogimi dla prawie 80 gości. W kooperacji z Caritas Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowywany jest zaś uroczysty obiad w Szczecinie. Przy stole 26 grudnia w Seminarium Archidiecezjalnym zasiądzie około 220 osób.

 

>> Studenci z DA Górka wpadli na świetny wigilijny pomysł. Potrzebują twojej pomocy

 

Opublikowany przez Wspólnota Sant'Egidio Poznań Wtorek, 26 grudnia 2017

 

data: 25 grudnia, godz. 14

miejsce: parafia Bożego Ciała w Poznaniu

 

Jak można pomóc?

 

Żeby zostać wolontariuszem, wystarczy przyjść na jedno ze spotkań organizacyjnych, więcej informacji znajdziecie tutaj. Oprócz tego można przygotować prezenty: np. bielizna, w tym termoaktywna, żele do mycia, dezodoranty, rękawiczki, szaliki, skarpety, termosy, buty, plecaki. 

 

Opublikowany przez Wspólnota Sant'Egidio Poznań Wtorek, 26 grudnia 2017

 

Mona je przynieść do kaplicy Radia Emaus (ul. Zielona 2) w poniedziałki i czwartki (od 19 XI do 20 XII) w godz. 18:00-19:30. Tutaj można dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

 

4. Wigilia w Krakowie u Kapucynów

 

24 grudnia ponad 250 osób ubogich może zasiąść do wspólnego wigilijnego stołu w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Wieczerza wigilijna zgromadzi osoby potrzebujące czy bezdomne, którym na co dzień towarzyszą kapucyni oraz pracownicy i wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. 

 

Jak co roku w przygotowaniach będą pomagali kapucyńscy klerycy, pracownicy oraz wolontariusze Dzieła, a większość świątecznych potraw zostanie przygotowana w prowadzonej przez siostry felicjanki Kuchni Społecznej im. s. Samueli. Na koniec każdy z przybyłych gości otrzyma paczkę z żywnością i upominkiem na pozostałe świąteczne dni.

 

data: 24 grudnia, godz. 15

miejsce: Dzieło Pomocy św. o. Pio przy klasztorze kapucynów w Krakowie

 

Jak można pomóc?

 

Wszelkie szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie dzielopomocy.pl.

 

A tak Wigilia wyglądała w zeszłym roku:

 

Za nami wyjątkowa wigilia w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Bracia, siostry felicjanki, wolontariusze i osoby tak bliskie Nowonarodzonemu Jezusowi - Ubodzy!

Opublikowany przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio Niedziela, 24 grudnia 2017