USA: jezuici publikują listę kapłanów, którzy wykorzystywali seksualnie nieletnich od 1950 roku

Cruxnow.com / kw
data21.12.2018 07:00

(fot. EmanueleCapoferri / Shutterstock.com)

Prowincja Maryland Towarzystwa Jezusowego działająca we wschodniej części USA upubliczniła listę jezuitów, którzy stanęli wobec "wiarygodnych" bądź "potwierdzonych" oskarżeń o wykorzystywanie seksualne nieletnich od 1950 roku.

 

Na liście znalazły się 24 nazwiska. Ostatni z przypadków molestowania, który znalazł się na liście, miał miejsce w 2002 roku. Pięciu wciąż żyjących kapłanów mieszka w nadzorowanym miejscu. Żaden z nich nie pełni obecnie aktywnie posługi duszpasterskiej.

 

Jak czytamy w tekście zamieszczonym na portalu Crux, niektórzy spośród wymienionych jezuitów zostało usuniętych z posługi jeszcze w latach 90. XX wieku. Są jednak tacy, których usunięto dopiero w 2002 roku - po tym, jak wybuchł skandal pedofilski w Bostonie.

 

Crux cytuje też wypowiedź ofiary, Davida Lorenza, który jest liderem lokalnej Sieci Ocalałych w Maryland (SNAP). Lorenz wyraził radość z faktu, że jezuici opublikowali listę księży oprawców, by niektóre z ofiar mogły "odetchnąć z ulgą i ruszyć naprzód swoje życie". Podkreślił jednocześnie, że lista jest według niego "całkowicie nieadekwatna" i że jedynym sposobem, by uzyskać wszystkie informacje na temat nadużyć seksualnych wobec nieletnich w Kościele katolickim jest ekspertyza niezależnych śledczych (jak to miało miejsce np. w przypadku raportu z Pensylwanii, gdzie w sześciu z ośmiu diecezji stanu w ciągu 70 lat 301 księży katolickich skrzywdziło ponad tysiąc dzieci).

 

Prowincja Maryland obejmuje dziewięć stanów: Dystrykt Kolumbia, Pn. i Pd. Karolina, Georgia, Virginia, Zach. Virginia, New Jersey, Pensylwania i Maryland

 

Wcześniej, w grudniu br. dwie inne prowincje jezuitów opublikowały listę ponad 150 księży, którzy zostali "wiarygodnie oskarżeni" o wykorzystywanie seksualne nieletnich. Ogółem, Towarzystwo Jezusowe w USA opublikowało już dane dotyczące jezuitów molestujących nieletnich z ponad połowy kraju.