Ukraina: Boże Narodzenie pod znakiem modlitwy o pokój. "Bardzo o to każdego dnia prosimy"

vaticannews.va / pch
data26.12.2018 19:31

(fot. Serhii Simonov / Shutterstock)

Z wielką ufnością i nadzieją został na Ukrainie przyjęty wczorajszy apel Papieża Franciszka o pokój w tym kraju. Ojciec Święty skierował go podczas wczorajszego bożonarodzeniowego błogosławieństwa Urbi et Orbi.

 

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia przeżywane są na Ukrainie pod znakiem modlitwy o pokój, a także w perspektywie Roku Rodziny, jaki rozpocznie się w tym kraju w przyszłą niedzielę. Ostatnie wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej, a także stan wojenny wprowadzony na początku grudnia w niektórych rejonach Ukrainy, rzuciły cień na atmosferę tych świąt. Pragnienie pokoju dominowało w życzeniach, jakie składali sobie mieszkańcy kraju. Mówi arcybiskup metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki:

"Prosimy Boże Dziecię, aby obdarzyło naszych wiernych pokojem. Bardzo o to każdego dnia prosimy. Aby zaprzestano zbrojeń i żeby wszyscy ludzie mogli te święta przeżyć w pokoju, ciszy i radości. Prosimy, aby Boży Syn pobłogosławił nam w tym roku, żeby Ukraina zajaśniała blaskiem pokoju, miłości i dobrobytu".

Dla rzymskich katolików godnym podkreślenia jest fakt, że w tym roku już po raz drugi w historii niepodległej Ukrainy pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia był dniem wolnym od pracy.