Ambasador Watykanu w Egipcie: to najlepszy prezent, jaki możemy dać terrorystom z ISIS

Egypt Today / kw
data01.01.2019 09:59

(fot. shutterstock.com)

Nuncjusz apostolski w Egipcie, abp Bruno Musarò, powiedział w komunikacie telewizyjnym, że dialog Kościoła katolickiego z uniwersytetem Al-Azhar jest czynnikiem, który blokuje rozprzestrzenianie się wszelkich form ekstremizmu i terroryzmu nie tylko nad Nilem, ale na całym świecie.

 

Hierarcha podkreślił rolę dialogu między katolikami a muzułmanami. 

 

- Brak tego dialogu jest najlepszym prezentem dla terrorystów - przyznał abp Musarò, podkreślając, że współpraca dotyczy przede wszystkim edukacji i instytucji zdrowotnych. Kościół prowadzi wiele tego typu placówek w Egipcie. Oprócz tego Kościół katolicki wspiera ruch pielgrzymkowy do Egiptu.

 

Dialog między kairskim uniwersytetem Al-Azhar a Stolicą Apostolską został nawiązany w 1998 roku. Strona muzułmańska zerwała ją na początku 2011 r. gdy po krwawym zamachu na kościół koptyjski w Aleksandrii w styczniu 2011 r. Benedykt XVI skrytykował wówczas brak wolności religijnej w Egipcie oraz zażądał lepszej ochrony przed terrorem i przemocą dla chrześcijan.

 

Dialog został wznowiony przez stronę muzułmańską w 2015 roku. Od tego czasu doszło kilkakrotnie do spotkania papieża Franciszka z wielkim imamem uniwersytetu, który uznawany jest za jeden z najważniejszych autorytetów w islamie sunnickim.

 

Dobra wiadomość z rana. Papież Franciszek spotkał się z imamem al-Tayyibem z uniwersytetu al-Azhar, jednym z...

Opublikowany przez Islamista Środa, 17 października 2018

 

Abp Musarò podkreślił również, że jest osobiście zaangażowany w to, by ożywić ruch pielgrzymkowy do miejsc, które na swojej drodze odwiedziła w Egipcie Święta Rodzina.

 

Komunikat w państwowej telewizji egipskiej pojawił się po ataku terrorystów na autobus turystyczny przewożący zwiedzających do zespołu piramid w Gizie. W ataku zginęły cztery osoby (troje turystów z Wietnamu i egipski przewodnik), dziesięć osób zostało rannych.