Panama: specjalna ekowaluta ma wspomóc propagowanie recyklingu

KAI / ms
data11.01.2019 14:30

(fot. Kamil Janowicz/shutterstock.com)

Podczas 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie i w Kostaryce zostanie wprowadzony pilotażowy projekt ekowalut.

 

W zamian za zbiórkę materiałów podlegających recyklingowi i dostarczenie ich do punktów skupu pielgrzymi i mieszkańcy tych dwóch sąsiadujących ze sobą państw otrzymają wynagrodzenie w postaci wirtualnych ekowalut.

 

Ekowaluty, których nazwy nawiązują do walut obowiązujących w Panamie i Kostaryce, to odpowiednio: ekobalboa i ekolon. Będzie można je otrzymać w specjalnych punktach zbiórki surowców wtórnych w zamian za dostarczenie odpowiedniej ilości przetwarzalnych towarów. Następnie taką ekowalutę będzie można wymienić na zniżki bądź darmowe produkty w sieci sklepów i usług, które przystąpią do tego partnerskiego projektu.

 

Jak wyjaśnia Karla Chaves, dyrektor pilotażowego projektu Ecolones, inicjatywa ta ma na celu promowanie recyklingu, a Światowe Dni Młodzieży mają być doskonałą okazją do promocji projektu i zatroszczenia się o jak najmniejszą produkcję odpadów przez uczestników tego międzynarodowego spotkania młodych.

 

"Miasto przyjmie w tym czasie wielką liczbę osób, szacunkowo ok. 300 tys. w ciągu tygodnia, co spowoduje ogromną ilość odpadów, zwłaszcza plastyku, który bez odpowiedniego przetworzenia prawdopodobnie wyląduje w morzu" - mówi Chaves. Dodaje, że projekt został bardzo dobrze przyjęty przez organizatorów ŚDM, a spotkanie młodych zyska dzięki niemu kolejne narzędzie do populrayzowania troski o ekologię.

 

To nie jedyny projekt ekologiczny, który będzie towarzyszył rozpoczynającym się wkrótce 34. Światowym Dniom Młodzieży. 19 stycznia na katolickim Uniwersytecie Matki Bożej Starszej (USMA) w Mieście Panamie odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona wcielaniu w życie zaleceń z papieskiej encykliki "Laudato Si". Organizatorami tego spotkania są Fundacja św. Jana Pawła II dla Młodzieży, papieskie dykasterie: ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, a także panamska uczelnia. Podobne konferencje poprzedzały Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 r. i w Krakowie w 2016 r.