Pielgrzymka biskupów Europy, USA i RPA do Ziemi Świętej

KAI / ms
data11.01.2019 15:30

(fot. gali17/shutterstock.com)

"Chrześcijanie w Izraelu: wyzwania i możliwości" - taki jest temat dorocznej pielgrzymki biskupów Europy, Stanów Zjednoczonych i Republiki Południowej Afryki, tworzących Koordynację Ziemi Świętej.

 

W dniach 12-17 stycznia odwiedzą oni Jerozolimę, Hajfę oraz chrześcijańskie wioski w Palestynie i Izraelu. Ich celem jest wsparcie tamtejszych chrześcijan.

 

Pielgrzymkę, która odbywa się już po raz dwudziesty, organizuje Konferencja Biskupia Anglii i Walii przy wsparciu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Celem przyjazdu jest lepsze poznanie społecznej, politycznej i religijnej rzeczywistości Ziemi Świętej, aby wesprzeć działania na rzecz sprawiedliwości i pokoju, wspomóc pracę Kościołów lokalnych wraz z organizacjami katolickimi, a także misję nuncjusza apostolskiego.

 

Tegoroczną pielgrzymkę poprzedza 11 stycznia refleksja nad deklaracją Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła katolickiego do religii niechrześcijańskich "Nostra aetate" pod przewodnictwem rabina Daniela Sperbera. Biskupi wezmą też udział w wieczornej modlitwie szabatowej w synagodze Yedidya i w kolacji u izraelskich rodzin.

 

W niedzielę 13 stycznia biskupi odwiedzą palestyńskie miasto Zababdeh na Zachodnim Brzegu, gdzie odprawią Mszę św. dla miejscowych katolików. Chrześcijanie stanowią trzy czwarte mieszkańców Zababdeh.

 

Delegacja odwiedzi też wioski Dżanin w Palestynie oraz Ikrit i Mi’lija na północy Izraela. W Hajfie spotka się z uczniami szkół chrześcijańskich, niepełnosprawnymi dziećmi w ośrodku Najświętszego Serca Jezusowego i żołnierzami przebywającymi we włoskim szpitalu wojskowym. Spotka się z przywódcami religijnymi katolików, żydów, druzów i bahaistów.

 

Według tamtejszego Instytutu Statystyki, w Izraelu jest około 175 tys. chrześcijan, czyli 2 proc. ogółu mieszkańców. Ich liczba wzrosła w minionym roku o 2,2 proc., podczas gdy rok wcześniej o 1,4 proc. - głównie dzięki napływowi niemal 600 migrantów z Etiopii.