Panama: bp Solarczyk "oszołomiony" liczbą polskich pielgrzymów na ŚDM

KAI / pk
data21.01.2019 08:55

(fot. episkopat.pl)

Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk jest "oszołomiony" dużą liczbą polskich pielgrzymów, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży. Jest ich trzy i pół tysiąca, nie licząc wolontariuszy i dziennikarzy.


W rozmowie z KAI hierarcha zwrócił uwagę, że "pielgrzymi są w diecezjach przyjmowani niesamowicie serdecznie i z dość dużą precyzją organizacyjną". Był on w dwóch panamskich diecezjach, gdzie odwiedzał polskie grupy w miejscowościach o wiele mniejszych od stolicy Panamy i był świadkiem ogromnej serdeczności, z jaką się tam spotykały.

 

Coraz bardziej widoczne - jego zdaniem - są również przygotowania samego miasta Panamy do ŚDM. - Z tego, co widzę, wszystko jest jak na razie na czas. Ufam, że będzie tak dalej - dodał biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

 

Pytany, czy jest zadowolony z dużej liczby polskich uczestników ŚDM, która sprawia, że Polacy są najliczniejszą grupą narodową Europy, bp Solarczyk zauważył, iż "trudno tutaj użyć słowa «zadowolony»". - Jestem oszołomiony tą ilością. Już nawet nie porównując się z innymi, ona jest po prostu ogromna. Pamiętam rok 1993, kiedy Światowe Dni Młodzieży odbywały się w Denver, dokąd z Polski jechała oficjalna delegacja licząca sto osób. A tutaj jest nas trzy i pół tysiąca, choć mamy o wiele dalej, koszt jest bardzo wysoki. Ale jak widać, młodzi potrafią się zorganizować - zauważył przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

 

W niedzielę 20 stycznia w kościele Matki Bożej z Góry Karmel w Panamie przewodniczył on Mszy św. dla kilkuset polskich wolontariuszy ŚDM. Natomiast w środę 23 stycznia wygłosi homilię w czasie Mszy św. dla wszystkich polskich uczestników ŚDM w Panamie na placu przy centrum handlowym Albrook Mall. Mszy będzie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

 

Po Eucharystii odbędzie się koncert, w czasie którego wystąpią polscy artyści: Olga Szomańska, Darek Malejonek, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz oraz Siewcy Lednicy, a także gość specjalny z USA - Stan Fortuna. Miejsce liturgii nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ właśnie tam w 1983 r. Mszę odprawił św. Jan Paweł II.