Bp Czaja o tym, co robić, kiedy przepisy Kościoła miałyby przeszkadzać nam w miłości

twitter.com/ksMateuszBuczma/ KAI/ ed
data22.01.2019 13:19

(fot. Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl)

Ważna wskazówka od bp Czai, którą wypowiedział w czasie Eucharystii. Warto ją poznać i wziąć sobie do serca.

 

"Jeśli jakiekolwiek przepisy Kościoła miałyby w konkretnej sytuacji przeszkadzać w miłości, to postawcie na pierwszym miejscu miłość".

 

 

 

Biskup opolski jest właśnie w Panamie, dokąd przyjechał na Światowe Dni Młodzieży z grupą z diecezji.

 

 

"Buenos dias dla wszystkich diecezjan! (...) Na razie bardzo się pławimy we własnym pocie, wieje z każdej strony, ale to oznaka Bożego Ducha" - mówił w nagraniu dla Gościa Opolskiego.

 

Sednem chrześcijańskiego ducha jest służba 

 

To nie pierwszy raz, gdy jesteśmy pod dużym wrażeniem słów księdza biskupa Czai.

 

- Współczesnemu chrześcijaństwu potrzeba odnowy, reformy i nawrócenia. Papież Franciszek apeluje do nas pasterzy o nawrócenie pastoralne, do wszystkich ludzi dobrej woli woła o nawrócenie ekologiczne, a do chrześcijan woła o nawrócenie ewangeliczne serca i ducha - podkreślał bp Andrzej Czaja w ramach zakończenia Roku Prymasowskiego >>

 

Mówił, że żywa wiara to jest to, czego nam dzisiaj często brakuje. Bo "jesteśmy pobożni, religijni, ale nie zawsze wierzący". Jego słowa są aktualne również dzisiaj.

 

Musimy się bardziej wysilić, by zrozumieć Franciszka 

 

- W postawie papieża Franciszka frapuje mnie najbardziej bardzo otwarta postawa, łamiąca konwenanse. Charakteryzuje ją prostota, ale i wielka siła przekazu - ewidentnie charyzmatyczne działanie. O ile w Janie Pawle II mieliśmy do czynienia z wielkim świadkiem wiary, w Benedykcie XVI z prorokiem naszych czasów, to Franciszek jest odważnym i mocnym charyzmatykiem. W takim znaczeniu, że jest to pasterz, który pozwala się nieść Duchowi Świętemu.

 

Papież, przez którego Duch Święty objawia się dzisiejszemu Kościołowi i człowiekowi, przez którego wytycza Kościołowi ścieżki odnowy i reformy, przynagla Kościół, wszystkich wiernych do pełnienia z większym zaangażowaniem zbawczej misji we współczesnym świecie - mówił bp Andrzej Czaja w rozmowie z Marcinem Przeciszewskim. Całość wywiadu znajdziecie tutaj >>