Są akty oskarżenia ws. awantury na plebanii w Mnichowie. Były proboszcz, wikary i gospodyni będą odpowiadać za udział w bójce

KAI / pch
data06.02.2019 13:02

(fot. Aaron Amat / Shutterstock)

Dwa akty oskarżenia w sprawie awantury na plebanii w Mnichowie skierowała do sądu prokuratura. Były proboszcz, wikary i gospodyni będą odpowiadać za udział w bójce. Wikary dodatkowo odpowie za kierowanie gróźb karalnych wobec proboszcza.

 
Jak poinformował Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, akty oskarżenia w obu sprawach zostały skierowane do Sądu Rejonowego w Jędrzejowie. W jednej z nich oskarżeni zostali były proboszcz parafii św. Szczepana w Mnichowie ks. Grzegorz K., były wikary z tej parafii ks. Dariusz N. i gospodyni Daria P.
 
 
Prokuratura wcześniej postawiła im zarzuty udziału w bójce, za co grożą nawet 3 lata więzienia. Obecnie prokuratura oczekuje na wyznaczenie terminów rozpraw.
 
Do odrębnego postępowania wyłączono śledztwo w sprawie gróźb kierowanych przez ks. Dariusza N. wobec proboszcza. Oznacza to, że wikary będzie miał dwie sprawy w sądzie. 
 
- Ze strony kurii były podejmowane próby rozwiązania polubownego tej trudnej sytuacji. Byłoby najlepiej zakończyć ten konflikt na zasadzie ugody - mówi KAI ks. Mirosław Cisowski, rzecznik kurii diecezjalnej w Kielcach.
 
24 czerwca 2018 r. proboszcz parafii w Mnichowie pod naciskiem parafian wyprowadził się z plebanii, po tym, jak u obu księży parafianie zauważyli ślady odbytej bójki. Usunięcia proboszcza domagała się grupa osób, która uważała, że pobił wikariusza i że nie był to przypadek jednorazowy.
 
Proboszcz przedstawiał swoją wersję wydarzeń. Podkreślał, że nie podniósł ręki na wikariusza i to jemu zarzucił pobicie oraz oszczerstwo. Wynajął adwokata i zgłosił sprawę prokuraturze.
 
Trwający konflikt zbulwersował i podzielił parafian. Proboszcz ostatecznie opuścił parafię. Decyzją bpa Jana Piotrowskiego wikary został przeniesiony do innej parafii, a proboszcz jest urlopowany. W Mnichowie został mianowany nowy proboszcz. Obecnie sytuacja w parafii jest spokojna.