Kontrowersyjne ustawy przegłosowane w Szwajcarii. Stanowisko katolików jest nieoczywiste

AFP / kk
data13.02.2019 12:02

(fot. Tamisclao / shutterstock.com)

Mieszkańcy Genewy w ostatnią niedzielę powiedzieli "tak" dla kontrowersyjnych przepisów zakazujących noszenia symboli religijnych w miejscach publicznych.

 
Pakiet praw, które przegłosowali mieszkańcy tego szwajcarskiego kantonu, jest określany jako "prawo świeckie". Chociaż spotkało się ono z pewną krytyką, to opowiedziało się za nim ponad 55% głosujących. Krytycy nowych ustaw twierdzą, że naruszają one konstytucję i mogą one prowadzić do dyskryminacji, zwłaszcza w stosunku do muzułmanek.
 
Zwolennicy nowego prawa uważają, że może ono zwiększyć dialog pomiędzy wieloma grupami religijnymi i państwem, jak również lepiej definiować zakres obecności religii w sferze publicznej. Ich zdaniem chroni ono wolność zarówno wierzących, jak i ateistów.
 
 
Co ciekawe zmianę wsparły lokalne kościoły chrześcijańskie - protestanci, starokatolicy i katolicy. Przeciwko prawu argumentowały partie lewicowe, Zieloni, feministki i muzułmanie.
 
Już teraz niektóre grupy zawodowe, jak na przykład nauczyciele, nie mogą nosić wyraźnych symboli i religijnych elementów stroju, takich jak hidżab. Nowe prawo rozciągnie zakaz na władze publiczne i urzędników.