Biskup ogłasza w swojej diecezji duże zmiany w bierzmowaniu. Od teraz będzie połączone z innym sakramentem

CNA / pch
data14.02.2019 12:15

(fot. Exe Lobaiza / cathopic)

Biskup James Wall zapowiedział w liście pasterskim "Dar Ojca" przywrócenie dawnego porządku sakramentów inicjacji w diecezji Gallup w stanie Nowy Meksyk w USA. Po wdrożeniu nowych zasad, dzieci otrzymają Bierzmowanie i Pierwszą Komunię Świętą w czasie tej samej Mszy Świętej, w wieku około 7 lub 8 lat.

 
"Przyjmowanie sakramentu bierzmowania długo po przyjęciu Komunii Świętej osłabia zrozumienie związku pomiędzy sakramentami inicjacji" - napisał w liście pasterskim "Dar Ojca" bp Wall. "Ponieważ sakramenty chrztu i bierzmowania doprowadzają wiernych do punktu kulminacyjnego ich wtajemniczenia w życie chrześcijańskie w Komunii Świętej, praktyka odkładania przyjęcia bierzmowania na okres nastoletni nie zawsze bywa korzystna" - zauważył.
 
Biskup dodał, że "niepokojący odsetek naszych katolickich dzieci, które zostały ochrzczone i przyjęły Pierwszą Komunię Świętą, nie kontynuuje formacji do sakramentu bierzmowania, a w zbyt wielu przypadkach nigdy nie przyjmuje sakramentu. Jako wasz pasterz wierzę, że dla naszych dzieci, zanim osiągną wiek młodzieńczy, ważne jest, aby otrzymać siłę tego ważnego Sakramentu".
 
 
Zmiana duszpasterska w diecezji Gallup jest następstwem zmian, jakie zaszły w kilku innych Kościołach lokalnych w USA. Bp Wall zaznaczył, że postanowił przywrócić pierwotny porządek sakramentów inicjacji "po konsultacji z radą kapłańską i po modlitewnym rozważeniu go". Przygotowany został stosowny 14-stronicowy dokument, w którym wyjaśnione zasady oraz wskazówki dla wiernych. Cały dokument dostępny jest na stronie diecezji Gallup w języku angielskim.
 
Zauważając, że "niezliczona ilość małych dzieci dała świadectwo heroicznej cnoty", Wall powiedział, że "dla młodych chrześcijan stało się jeszcze ważniejszym", biorąc pod uwagę wyzwania, przed którymi stają w dzisiejszym świecie, "aby jak najszybciej przyjęły siłę płynącą z sakramentu bierzmowania, aby ich wspierała".
 
Powołując się na św. Pawła VI i jego konstytucję apostolską o sakramencie bierzmowania, bp Wall napisał, że związek bierzmowania z Eucharystią "zostanie podkreślony przez połączenie sakramentu bierzmowania z przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej w tej samej celebracji Ofiary Mszy świętej".
 
Zmiana przepisów w diecezji Gallup będzie stopniowo wprowadzana w ciągu najbliższych trzech lat, z "sukcesywnym obniżaniem wieku ", aż do momentu rozpoczęcia przygotowań do przyjęcia Bierzmowania i Pierwszej Komunii w trzeciej klasie.
 

 

Sakrament bierzmowania w obecnej formie w Kościele katolickim ukształtował się po decyzji papieża Piusa X o przesunięciu sakramentu Pierwszej Komunii Świętej na wiek młodzieńczy oraz uznaniu bierzmowania jako sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Wschodnie chrześcijaństwo udziela sakramentu bierzmowania (krzyżma) do dzisiaj wraz z sakramentem chrztu świętego.