Prezentacja raportu "Nie lękajcie się" o działaniach polskich biskupów ws. przemocy seksualnej. Odpowiedź rzecznika KEP

KAI / pch
data21.02.2019 17:30

(fot. rawpixel / unsplash)

Fundacja "Nie Lękajcie Się" zaprezentowała dziś w Rzymie swój "Raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych". Jego adresatem jest papież Franciszek, któremu dokument został wręczony wczoraj w Watykanie. Na raport w komunikacie odpowiedział rzecznik episkopatu.

 
Według Fundacji 24 polskich biskupów (w tym kilku już nieżyjących) ukrywało lub przenosiło księży-sprawców na inne placówki. Opisowi tych przypadków poświęcona jest największa część tekstu raportu. Pełny raport dostępny jest na stronie fundacji.
 
Członkini Rady Fundacji, posłanka Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła, że "Nie Lękajcie Się" domaga się od polskiego episkopatu "stworzenia niezależnej od Kościoła Katolickiego komisji, która zajmie się przeanalizowaniem skali kościelnej pedofilii w Polsce i wypracuje rozwiązania chroniące dzieci w przyszłości; zniesienia przedawnień przestępstw seksualnych; pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców i przełożonych, kryjących ich działania oraz Kościoła katolickiego jako instytucji; wykluczenia ze stanu kapłańskiego sprawców przestępstw seksualnych wobec dzieci oraz kryjących ich zwierzchników; zapewnienia ofiarom pełnego wglądu w akta dotyczących ich procesów kanonicznych".
 

Komunikat rzecznika KEP ws. raportu

 
Komunikat ws. raportu o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich w Kościele w Polsce złożonego Ojcu Świętemu Franciszkowi w dn. 20 lutego 2019 r.
 
W Kościele katolickim każdy wierny może przedstawić swoją sprawę Ojcu Świętemu jako Najwyższemu Pasterzowi (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1417). 
 
Natomiast Stolica Apostolska ma możliwości ocenienia i zweryfikowania zgłaszanych spraw. 
 
Zgodnie z prawem kościelnym i cywilnym istnieje zasada domniemanej niewinności osoby, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego. 
 
Należy jednocześnie przypomnieć, że Kościół stanowczo i zdecydowanie potępia wszelkie wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele i w całym społeczeństwie. 
 
Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik 
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski