Abp Jędraszewski: na szczycie przypomina się zasługi Jana Pawła II

PAP / pk
data23.02.2019 11:00

(fot. episkopat.pl)

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział PAP, że podczas spotkania w Watykanie na temat ochrony nieletnich w Kościele przypominane są zasługi świętego Jana Pawła II. Sobota jest trzecim dniem obrad biskupów.

 

Metropolita krakowski reprezentuje polski Kościół na czterodniowym ogólnoświatowym szczycie w Watykanie, zwołanym przez papieża Franciszka.

 

Jak zaznaczył abp Jędraszewski, "w dyskusjach tego nadzwyczajnego spotkania przedstawicieli episkopatów całego świata co jakiś czas wraca pamięć o zasługach i dokonaniach świętego Jana Pawła II".

 

Wyjaśnił: "Zwraca się zwłaszcza uwagę na jego dokument motu proprio z 2001 roku «Sacramentorum sanctitatis tutela», ogłaszający normy postępowania w wypadkach ciężkich przestępstw, a także na jego przemówienie do biskupów amerykańskich z 2002 roku" - oświadczył arcybiskup krakowski.

 

Dodał następnie: "to było na tyle ważne, że jak mówią to biskupi amerykańscy, liczba przypadków molestowań i krzywd wyrządzanych dzieciom i młodzieży radykalnie się zmniejszyła".

 

"Właśnie te lata stanowią bardzo jasną cezurę czasową w odniesieniu do problemu, który dotykał niezwykle głęboko Kościół amerykański, ale także cezurę czasową dla całej dalszej postawy Kościoła powszechnego - od Benedykta XVI aż po papieża Franciszka" - podkreślił arcybiskup Jędraszewski.

 

W sobotę po południu uczestnicy watykańskiego szczytu, reprezentujący episkopaty wszystkich krajów świata wezmą udział w liturgii pokutnej pod przewodnictwem papieża.