Potrzeba interwencji "instancji wyższej" żeby wyjaśnić sprawę ks. Jankowskiego

"Rzeczpospolita" / kk
data25.02.2019 15:18

(fot. youtube.com / KEP)

W kwestii wyjaśnienia zarzutów wobec ks. Henryka Jankowskiego potrzebna jest interwencja "instancji wyższej" - zauważa o. Adam Żak SJ w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

 

Jezuita odpowiedzialny za Centrum Ochrony Dziecka i pełnomocnik Episkopatu ds. dzieci i młodzieży w rozmowie z Tomaszem Krzyżakiem podsumowuje watykański szczyt dotyczący przemocy seksualnej w Kościele i komentuje kontrowersje wokół pomnika prałata Jankowskiego w Gdańsku.

 

Ojciec Żak twierdzi, że w wyjaśnieniu sprawy księdza Jankowskiego "powinna interweniować instancja wyższa", czyli nuncjusz apostolski, który może poprosić Watykan o konkretne instrukcje działania, ponieważ "norma prawna jest, ale ktoś kto powinien ją stosować tego nie robi".

 

Adam Żak SJ: nie wszyscy biskupi mają wiedzę, jak wielkie błędy zostały popełnione >>

 

Zdaniem dyrektora Centrum Ochrony Dziecka obalenie pomnika prałata oskarżonego o wykorzystywanie seksualne nieletnich jest wyreżyserowanym aktem wandalizmu, lecz wynika on z zaniedbania w ujawnieniu prawdy.

 

Ofiara ks. Jankowskiego wciąż nie otrzymała odpowiedzi od gdańskiej kurii >>

 

"Nie powinno się jednak odwlekać jej [tj. prawdy] wyświetlenia i dopuszczać do tego, by ci którzy czują się zranieni byli prowokowani do takich akcji, do aktów desperacji" - mówi jezuita.