Ojciec Rydzyk stawia muzeum za 145 milionów złotych

torun.wyborcza.pl / kk
data28.02.2019 14:24

(fot. Piotr Drabik [CC BY 2.0])

Strona internetowa Muzeum "Pamięć i Tożsamość", które powstaje w Toruniu, poinformowała, że spółka Rafako z Raciborza wygrała przetarg na wykonanie budynku. Kwota przetargu wynosiła 144,7 mln zł brutto.

 

Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II należy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji "Lux Veritatis", której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk. Gmach muzeum stanie między dwoma innymi obiektami: toruńską szkołą medialną i kościołem.

 

MKiDN zobowiązało się przekazać 70 mln złotych w ramach dotacji na Muzeum, zaś Fundacja o. Rydzyka odpowiada za tzw. wkład niefinansowy, czyli eksponaty, grunt i koncepcję ekspozycji. Nie wiadomo skąd Fundacja pozyska dodatkowe pieniądze, a Ministerstwo zapowiedziało, że dotychczasowa kwota dotacji nie zostanie zwiększona. Zapytanie do MKiDN skierowała toruńska "Gazeta Wyborcza", lecz dziennikarze nie otrzymali odpowiedzi.

 

Kiedy przestaniemy wierzyć w maybachy ojca Rydzyka? >>

 

Muzeum "Pamięć i Tożsamość" ma być poświęcone historii Polski od chrztu po współczesność. Największą wartość stanowią nagrania wideo rozmów ze świadkami ratowania Żydów w trakcie wojny. Rzeczoznawca odpowiedzialny za wycenę, określił jedną minutę każdego z nich na tysiąc złotych.