Prymas Polski apeluje o udział w modlitwie i pokucie za grzechy wykorzystywania seksualnego

KAI / jp
data05.03.2019 08:12

(fot. episkopat.pl)

Abp Wojciech Polak apeluje do osób świeckich, duchownych i konsekrowanych o udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, jakie w najbliższy piątek odbędą się w całej Polsce w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego.

 

Prymas będzie przewodniczyć modlitwie w katedrze gnieźnieńskiej.

 

Metropolita gnieźnieński przypomina, że dzień modlitwy, pokuty i postu za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych to odpowiedź na apel papieża Franciszka i decyzję KEP podjętą podczas ubiegłorocznego 380. zebrania plenarnego w Płocku.

 

Jest obchodzony w pierwszy piątek Wielkiego Postu, który w tym roku wypada 8 marca i ma być przeżywany w duchu pokuty, przebłagania i modlitwy wynagradzającej za wyrządzone zło.

 

- W czasie nabożeństw Drogi Krzyżowej w naszych parafiach chcemy modlić się, polecając Bogu przede wszystkim wszystkich skrzywdzonych, okazując im w ten sposób naszą bliskość i miłość. Będziemy też modlić się za sprawców tych okropnych przestępstw, prosząc Boga, aby dał im wrażliwość sumienia, by stanęli w prawdzie wobec Boga, Kościoła i drugiego człowieka, uznali swój grzech i podjęli pokutę i konieczne zadośćuczynienie. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam do tej modlitwy, której tak bardzo dziś w Kościele potrzebujemy - mówi abp Polak w krótkim video opublikowanym na stronie www.prymaspolski.pl i w mediach społecznościowych.

 

>> Złożony świat ofiar. Dramat widziany od środka

 

 

Piątek

Abp Wojciech Polak apeluje do osób świeckich, duchownych i konsekrowanych o udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, jakie w najbliższy piątek odbędą się w całej Polsce w intencji ofiar wykorzystywania seksualnego. Prymas będzie przewodniczyć modlitwie w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 17.30. ↓↓↓ http://prymaspolski.pl/21465-2/

Opublikowany przez Archidiecezja Gnieźnieńska Poniedziałek, 4 marca 2019

 

 

W rozmowie z KAI metropolita gnieźnieński przypomina, że Kościół uznaje przestępstwa seksualne wobec nieletnich za ciężkie grzechy domagające się stanowczych reakcji, także o charakterze dyscyplinarnym, wobec osób, którym popełnienie takich czynów udowodniono. Podkreśla również, że Kościół podejmuje szereg działań prewencyjnych, by środowiska pracy z dziećmi i młodzieżą były bezpieczne.

 

- W archidiecezji gnieźnieńskiej, obok wyznaczonego delegata, działa specjalny zespół zajmujący się tym tematem. Niebawem wydana zostanie szczegółowa instrukcja, która trafi do wszystkich osób duchownych i świeckich pracujących i zaangażowanych w środowiskach duszpastersko-wychowawczych. Dokument ten pomyślany jest jako swego rodzaju przewodnik i praktyczna pomoc w rozwijaniu działalności profilaktycznej. Podobne działania podejmowane są także w innych diecezjach - mówi abp Polak.

 

>> Ilu księży w Polsce jest aresztowanych za pedofilię?

 

Piątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej pod przewodnictwem Prymasa Polski rozpocznie się w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 17.30. W duchu modlitwy za ofiary wykorzystania seksualnego i przebłagania za straszliwy grzech pedofilii nabożeństwa Drogi Krzyżowej sprawowane będą tego dnia we wszystkich parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.