Biskup w drużynie sportowej? To pierwszy taki przypadek

KAI / kk
data06.03.2019 09:53

(fot. Austris Augusts / Unsplash)

Niemal 57-letni bp Jean-Paul Vesco, ordynariusz Oranu w Algierii jest pierwszym biskupem - członkiem watykańskiej drużyny sportowej - Athletica Vaticana - podała na swojej stronie Papieska Rada ds. Kultury.

 
W młodości był on znakomitym maratończykiem, a jego rekord życiowy na trasie 42,195 km wynosi 2 godziny i 52 minuty.
 

Watykańska dykasteria zajmująca się między innymi sportem cytuje wywiad francuskiego dominikanina dla dziennika "L’Osservatore Romano", w którym wyjaśnia on, że swój rekord życiowy w maratonie ustanowił w Nowym Jorku w 1989 roku. Wyznał, że w młodości pragnął być sportowcem i dodał, że w jego przekonaniu, również do biegu maratońskiego można odnieść maksymę św. Augustyna, który mówił, że kto śpiewa - dwa razy się modli, a sam jest zdania, że kto biega dwa razy się modli. Wskazał, że bieg na długich dystansach pozwala na wsłuchanie się w swoje wnętrze i medytację.

 

"Płaczę nad ludzkimi dramatami". Piłkarz, który nie wstydzi się modlitwy i łez >>

 

"Chociaż nie jestem już sportowcem, chętnie biorę udział w doświadczeniu Athletica Vaticana i będę uczestniczył tutaj w Algierii w niektórych wyścigach w koszulce biało-żółtej jako doświadczenie spotkania i dialogu. Nie ukrywam pewnej idei, która mnie fascynuje: w roku 2021 Igrzyska Śródziemnomorskie - zrodzone właśnie po to, by poprzez sport przekazywać orędzie pokoju i dialogu między religiami i kulturami - odbędą się właśnie w Oranie. Byłoby miło, gdyby w wydarzeniu tym uczestniczyła także reprezentacja biegaczy Stolicy Apostolskiej : w Algierii zostanie powitana z otwartymi ramionami" - zapewnił biskup Jean-Paul Vesco.