Rewolucyjna zmiana w sposobie przygotowywania hostii? Kontrowersyjny pomysł teologa

Catholic News Agency / as / ml
data15.03.2019 07:00

(fot. cathopic.com)

Jego zdaniem nadchodzący Synod Panamazoński może wprowadzić radykalną zmianę w procesie wytwarzania hostii i komunikantów. 

 

Plany zmian w rodzaju chleba używanego podczas celebracji Eucharystii "nie pojawiły się w dokumencie przygotowawczym do Zgromadzenia Specjalnego, które odbędzie się w październiku przyszłego roku, zatem nie będą tematem następnego synodu", powiedział w piątek dla Catholic News Agency biskup Fabio Fabene, podsekretarz Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów.

 

Stwierdzenie hierarchy pojawiło się w kontekście słów, które padły z ust brazylijskiego teologa w ubiegłym miesiącu. W jego opinii październikowy Synod Panamazoński może rozważyć wprowadzenie chleba eucharystycznego zrobionego z manioku, powszechnej rośliny na terenach Amazonii.

 

Jak zauważa CNA: "obecność chleba wypiekanego z pszenicy oraz wina gronowego podczas celebrowania Mszy św. są wyraźnie uregulowane przez Kościół, a każda inna materia powoduje nieważność sakramentu".

 

Peru: spotkanie przygotowawcze do Synodu Biskupów dla Amazonii >>

 

Wspomniany teolog, czyli Francisco Taborda SJ, powiedział 28 lutego, że fundamentalna zmiana w kwestii materii Eucharystii prawdopodobnie będzie tematem poruszanym podczas specjalnej sesji Synodu Biskupów.

 

W rozmowie dla Crux, Taborda zasugerował, że z powodu wilgoci w Amazonii w różnych porach roku, pszenny chleb staje się zbyt wilgotny by móc używać go w czasie Eucharystii.

 

Jego zdaniem, gdy chleb jest zbyt mokry, "to przestaje być chlebem, a jeśli przestaje być chlebem, nie jest Eucharystią".  

 

"W Amazonii chleb jest wytwarzany z manioku" - powiedział.

 

Jezuita powiedział, że decyzja w sprawie zastąpienia chleba pszennego tym wytwarzanym z manioku powinna być pozostawiona lokalnym biskupom. Z kolei abp Fabene powiedział CNA, że "zmiana kwestii Eucharystycznej jest kompetencją Kongregacji Nauki Wiary".

 

Papież Franciszek ogłosił hasło Synodu dla Amazonii >>

 

80-letni teolog jest emerytowanym profesorem teologii na Wydziale Filozofii i Teologii w Belo Horizonte, w Brazylii, gdzie nauczał przez wiele lat. Napisał kilkanaście książek, włączając w to książkę na temat teologii sakramentów.

 

Rzecznik Synodu powiedział CNA, że wypowiedzi Tabordy są "wyłącznie osobiste" i nie reprezentują oficjalnych planów.

 

Nauczanie Kościoła na temat ważnych kwestii związanych z konsekracją Eucharystii jest ściśle uregulowane. Kanon 924 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego głosi, że chleb “musi być tylko pszenny". Podobnie, wino musi być naturalne i wytworzone z winogron, zmieszane tylko z wodą.

 

Ojciec Mark Morozowich kieruje katedrą teologii i nauk religijnych na Katolickim Uniwersytecie Ameryki. Jego zdaniem: "Kościół musi być bardzo ostrożny w najnowszych kaprysach".

 

Kard. Barreto: małżeństwa księży to nie temat nadchodzącego synodu >>

 

“Kościół zawsze używał pszennego chleba, kwaszonego lub przaśnego. Kościół zawsze używał wina, czy to zmieszanego z zimną lub gorącą wodą, mieszanego raz lub dwa razy" - powiedział Morozowich w rozmowie z CNA.

 

Synod Panamazoński odbędzie się od 6 do 27 października.