Bp Nitkiewicz zwraca uwagę księży na ochronę dzieci przed nadużyciami seksualnym

KAI / ms
data15.03.2019 21:35

(fot. youtube.com / Maskacjusz)

Na działania dotyczące ochrony dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnymi - zwrócił uwagę księżom dziekanom bp Krzysztof Nitkiewicz podczas spotkania, które odbyło się 15 marca w Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

 

Przybliżając główne tematy ostatniego posiedzenia plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, biskup zaapelował do księży o większą czujność i prewencję, zwracając jednocześnie uwagę na potrzebę otoczenia osób pokrzywdzonych troskliwą opieką.

 

- W tych sprawach, ale również w innych, musimy ze sobą bardzo ściśle współpracować. Nie chcę robić niczego bez księży, ale również i wy nie róbcie niczego na własną rękę, wbrew prawu kanonicznemu oraz zasadom obowiązującym w diecezji. Musimy być jedno w Chrystusie i między sobą. Jedno w tym co dobre, i w przeciwstawianiu się temu, co złe - wskazywał bp Krzysztof Nitkiewicz.

 

Hierarcha przypomniał również o obowiązkach związanych z ochroną danych osobowych oraz o potrzebie roztropności i nieskazitelnego zachowania księży w internecie. Poinformował także o planach ustanowienia Nagrody Dobrego Drzewa "Arbor Bona", która będzie wręczana w trzech kategoriach: ewangelizacja, działalność charytatywno-społeczna oraz świadectwo życia chrześcijańskiego.

 

Podczas dalszych obrad księży dziekanów ks. Marek Kumór, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa, przekazał informacje związane z planowanymi obchodami 20. rocznicy pobytu Jana Pawła II w Sandomierzu, które odbędą się 9 czerwca na Błoniach Sandomierskich. Tego samego dnia w Sandomierzu przejdzie diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny. Zostanie zorganizowany także diecezjalny konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II skierowany do dzieci i młodzieży.

 

W spotkaniu z księżmi dziekanami wzięli także udział: biskup senior Edward Frankowski, ks. Jerzy Dąbek, wikariusz generalny, ks. Roman Janiec, kanclerz oraz księża dyrektorzy wydziałów Kurii Diecezjalnej.