To kolejne państwo, w którym jest coraz mniej kandydatów na księży

KAI / jp
data31.03.2019 11:15

(fot. shutterstock.com)

Oznacza to, że w porównaniu do minionego roku nastąpił spadek o 60 osób przygotowujących się do kapłaństwa.

 

W hiszpańskich wyższych seminariach duchownych uczy się 1203 kleryków, wynika z danych opublikowanych przez Konferencję Episkopatu Hiszpanii.

 

Oznacza to, że w porównaniu do minionego roku nastąpił spadek o 60 osób przygotowujących się do kapłaństwa.

 

Najwięcej seminarzystów uczy się na terenie archidiecezji Madrytu - 172, a następnie w archidiecezji Toledo - 67, a także w Walencji i Sewilli - po 63. Do czołówki pod względem liczby osób przygotowujących się do stanu kapłańskiego należą także Kartagena, Kordoba, a także Alcala de Henares i Barcelona. Studiuje tam w wyższych seminariach duchownych odpowiednio 60, 58, 45 oraz 35 kleryków.

 

Ze statystyk Konferencji Episkopatu Hiszpanii wynika, że w kraju tym największy w ostatnim roku przyrost liczby słuchaczy w wyższych seminariach duchownych nastąpił w archidiecezji Barcelony - o 9 kleryków więcej. Z kolei największy spadek odnotowano w Madrycie i Walencji - odpowiednio po 10 i 14 seminarzystów mniej.

 

Spadek liczby słuchaczy nastąpił również w niższych seminariach duchownych w Hiszpanii, w których obecnie uczy się 918 osób, czyli o 143 mniej niż w zeszłym roku. 394 osoby spośród wszystkich słuchaczy niższych seminariów duchownych nie tylko uczy się w nich, ale również mieszka.

 

W ciągu ostatniego roku z niższych do wyższych seminariów duchownych w Hiszpanii przeszło zaledwie 29 uczniów.