Wnętrze Notre Dame po pożarze. Obejrzyj zdjęcia i film

PAP / kw
data17.04.2019 09:03

(fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL)

Jak wygląda wnętrze paryskiej katedry po pożarze? Emmanuel Macron zapowiedział, że świątynia zostanie odbudowana w ciągu 5 lat. Sami oceńcie.

 

Pożar, który wybuchł w świątyni, doprowadził do zawalenia się iglicy i dachu; struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone.

 

Dzieła sztuki i cenne przedmioty ocalone z poniedziałkowego pożaru w paryskiej katedrze Notre Dame zostaną przeniesione do pobliskiego muzeum w Luwrze - zapowiedział we wtorek minister kultury Francji Franck Riester.

 

Dzięki pracy strażaków udało się ocalić naprawdę wiele!

 

Okolice prezbiterium i głównego ołtarza (fot.  PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL)

 

(fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL)

 

 

Szef resortu dodał, że obrazów z katedry raczej nie uszkodził ogień, a dym. Obrazy "prawdopodobnie będą mogły być wynoszone od piątku i bezpiecznie przenoszone do archiwów Luwru, gdzie zostaną osuszone i odrestaurowane" - powiedział dziennikarzom Riester.

 

Czy Bóg chce nam coś powiedzieć przez pożar Notre Dame? <<

 

Podkreślił, że słynne rozety francuskiej katedry "prawdopodobnie nie doznały ogromnych zniszczeń".

 

(fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL)

 

Minister ponadto wyjaśnił, że eksperci, architekci i strażacy obserwują budynek, zapewniają jego bezpieczeństwo i planują najlepsze kroki w celu zachowania tego, co w katedrze jest najbardziej zagrożone.

 

Wśród uratowanych z pożaru cennych przedmiotów są relikwie, w tym "korona cierniowa" Chrystusa czy XIII-wieczne "tuniki świętego Ludwika" IX, króla Francji.

 

(fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL)

 

 

 

L'intérieur de la cathédrale Notre Dame de Paris... Silence et désolation

Opublikowany przez Benjamin Pouzin Wtorek, 16 kwietnia 2019

 

 

Jak poinformowała we wtorek prokuratura, pożar, który zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu, prawdopodobnie został wzniecony przypadkowo. Zdaniem ekspertów na razie jest za wcześnie, by wskazać koszt odbudowy, ale można szacować, że wyniesie ona setki milionów euro.