Dariusz Piórkowski SJ o filmie Tomasza Sekielskiego: jestem wstrząśnięty

Dariusz Piórkowski SJ / facebook.com / pk
data12.05.2019 15:18

(fot. Kadr z filmu "Tylko nie mów nikomu" / youtube.com)

Jezuita na swoim prywatnym profilu na Facebooku wypowiedział się na temat głośnego dokumentu "Tylko nie mów nikomu".


Dariusz Piórkowski SJ przyznaje, że choć nie oglądał "Kleru", zdecydował się obejrzeć film Sekielskiego. "Z wielkim trudem wytrwałem do końca. Obejrzałem go najpierw jako człowiek, potem chrześcijanin i ksiądz" - przyznał.


"I co tu dużo mówić, jestem wstrząśnięty. I bardzo smutny. Współczuję tym, którzy opowiedzieli o swojej traumie. Czy to film antykościelny? Myślę, że nie. Nie znalazłem w nim przejawów zajadłości, nienawiści wobec duchownych, czy "wyskoków" w stylu p. Leszka Jażdżewskiego. Owszem, chwilami niektóre rzeczy są tendencyjne. Mam pewien problem z pokazywaniem twarzy księży oskarżonych o pedofilię" - napisał jezuita.


Jezuita zdradził, że szczególnie poruszyły go wypowiedzi ofiar.


"Nie słuchałem tego ze spokojem, raczej z napięciem, mieszaniną lęku i głębokiego smutku. I najbardziej chyba mnie boli to zaprzeczanie ze strony przełożonych. Zakładam, że zapewne sprawy nie zawsze są czarno-białe. Jednak nie rozumiem do końca, nawet jeśli pojawiło się wyjaśnienie Biura Prasowego KEP, dlaczego poproszeni biskupi odmówili wywiadu na potrzeby filmu".


Duchowny napisał również o cenie jaką Kościół - w tym wierni - będzie musiał ponieść za skandal pedofilii.


"Nie chodzi o pieniądze, lecz o zaufanie. Być może wielu duchownych nie zdaje sobie sprawy, jak wielką siłą jest dzisiaj obraz i medium. To film niezwykle emocjonalny. U tych, którzy kochają Kościół, wywoła ból i smutek. U tych, którzy nie kochają, wywoła ból, smutek i nienawiść. Ten film nie przejdzie bez echa i, niestety, podzieli jeszcze bardziej Kościół. To chyba nieuniknione, aby nastąpiło oczyszczenie".

 

"Kleru" nie oglądałem. I nie zamierzam. "Tylko nie mów nikomu" T. Sekielskiego obejrzałem. Z wielkim trudem wytrwałem do...

Opublikowany przez Dariusz Piórkowski Sobota, 11 maja 2019

 

***

 

Ruszyła inicjatywa skierowana do osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym w Kościele. "Kościół to nie tylko księża i biskupi. Jako świeccy również ponosimy za niego odpowiedzialność" - mówią inicjatorzy. Doświadczyłeś przemocy seksualnej? Kliknij w baner: