Kard. Turkson: gospodarka według Franciszka jest społeczna, nie socjalistyczna

KAI / pk
data15.05.2019 20:36

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Gospodarka, jaką popiera papież Franciszek jest gospodarką społeczną, której nie należy mylić z gospodarką socjalistyczną - powiedział kard. Peter Turkson.

 

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka uczestniczył dziś w Watykanie w prezentacji spotkania "Gospodarka Franciszka", jakie odbędzie się w Asyżu w dniach 26-28 marca 2020 r.


Gospodarka społeczna, w rozumieniu papieża, oznacza "gospodarkę, która odnosi się do odbiorcy: gospodarkę służącą człowiekowi, osobie ludzkiej, jak pisze papież w «Laudato si’» i w «Evangelii gaudium». Gospodarkę włączającą, która służy wszystkim ludziom, nie pomijając nikogo" - wyjaśnił kardynał. Dodał, że jest ona "zaproszeniem do powrotu do prawdziwego sensu gospodarki jako zarządzania zasobami wspólnego domu, które wspiera dobro wspólne wszystkich mieszkańców".

 

Luigino Bruni, wykładowca ekonomii politycznej na rzymskim uniwersytecie LUMSA, poinformował, że na spotkanie w Asyżu przyjedzie co najmniej 500 młodych ludzi poniżej 35. roku życia - w połowie przedsiębiorców, a w połowie doktorantów z uniwersytetów z całego świata. Złożone z nich jury przyzna nagrodę ekonomiczną.

 

Bruni zaznaczył, że dziś nie do pomyślenia jest zrównoważona gospodarka bez powiązania z ekologią. "Nie sposób zajmować się ubóstwem bez środowiska naturalnego i odwrotnie" - dodał włoski uczony.

 

Ordynariusz Asyżu abp Domenico Sorrentino zapowiedział, że na jeden z dni spotkania do Asyżu zamierza przyjechać papież Franciszek. Najprawdopodobniej będzie to 28 marca.