Francuscy biskupi spotkają się z dziećmi księży. Chcą wysłuchać ich świadectw

LaCroix / CNA / kk
data26.05.2019 09:30

(fot. Annie Spratt / Unsplash)

W spotkaniu, które odbędzie się 13 czerwca, weźmie udział trójka dzieci księży. To przełomowy krok francuskiego episkopatu.

 

"Po raz pierwszy poczuliśmy, że Kościół otwiera dla nas drzwi, że nie chce trwać w zaprzeczeniu, ale słuchaniu i uważności na to, co przeżyliśmy" - mówi Anne-Marie Jarzac ze stowarzyszenia Enfants du silence (Dzieci milczenia), które zrzesza potomstwo księży. Jarzac wcześniej spotkała się z biskupem Guyem de Kérimelem z Grenoble, ordynariuszem jej diecezji, który wykazał dużą "wrażliwość względem sprawy".

 

"Do dziś odnosiliśmy wrażenie, że Kościół traktuje nas jako zagrożenie" - dodaje Jarzac pytana przez "LaCroix", "a przecież nie jesteśmy odpowiedzialni za naszą sytuację." Jarzac jest córką księdza i zakonnicy.

 

W wywiadzie udzielonym dziennikowi "L’Osservatore Romano" pod koniec lutego, kard. Beniamino Stella z Kongregacji ds. Duchowieństwa ujawnił, że w Watykanie obowiązuje specjalny dokument regulujący sytuację ojcostwa ze strony księdza.

 

Umożliwia on przyspieszenie procedur administracyjnych prowadzących do przeniesienia księdza do stanu świeckiego w ciągu kilku miesięcy. Jeśli ksiądz nie chce podejmować takiego rozwiązania pomimo nacisków biskupa czy przełożonego, to Rzym decyduje o jego sytuacji, w pierwszej kolejności stawiając na obowiązki rodzicielskie.

 

"Dobro i potrzeby dziecka muszą być w centrum uwagi Kościoła, tak by dziecku nie brakło nie tylko tego, co konieczne do przeżycia, ale również czułości i funkcji wychowawczej ojca".