Bp Muskus bierzmował dwóch podopiecznych Łanowej. "Wy jesteście żywym Jezusem"

KAI / jb
data12.06.2019 08:30

(fot. Magdalena Dobrzyniak)

- Jesteście najpiękniejszymi ewangelizatorami - dodał.

 

Oliwka i Kuba, dwie młode osoby z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną ze wspólnoty Łanowa przyjęły sakrament bierzmowania z rąk bp. Damiana Muskusa OFM. Uroczystość odbyła się w kapitularzu klasztoru ojców dominikanów w Krakowie.

 

Msza była pełna symboli. W ramach aktu pokuty jej uczestnicy całowali krzyż, a gdy słuchali Liturgii Słowa - trzymali rękę przy uchu. Podczas modlitwy "Ojcze nasz" wszyscy chwycili się za ręce. W ramach homilii zaprezentowana została scenka ilustrująca Ewangelię.

 

>> "Osoby upośledzone ewangelizują nas i ewangelizują świat. Mówią: "Jestem po to, aby mnie kochać"

 

Zwracając się do bierzmowanych Oliwki i Kuby, bp Muskus zapewniał, że dla Pana Boga są oni najważniejsi, a wraz z Duchem Świętym otrzymają siłę potrzebną do dawania świadectwa.

 

(fot. Magdalena Dobrzyniak)

 

- Nie musicie wiele robić, by mówić światu o miłości Boga, bo sami jesteście jej dowodem - mówił hierarcha.

 

Według niego, każda osoba z niepełnosprawnością, słaba i cierpiąca, jest znakiem miłości Bożej dla świata.

 

- Wy jesteście żywym Jezusem. Jesteście najpiękniejszymi ewangelizatorami - dodał.

 

- Duch Święty mówi do was dzisiaj, jak bardzo Panu Bogu na was zależy. Jesteście Mu bardzo potrzebni do tego, by kochać ludzi - mówił kaznodzieja.

 

Hierarcha podkreślał ponadto, że wspólnoty osób z niepełnosprawnością, ich rodzin i przyjaciół, są potrzebne Kościołowi i stanowią jego serce.

 

- Wasza modlitwa jest szczera i autentyczna, a wasza przyjaźń zbudowana jest na miłości Jezusa, którą sobie wzajemnie okazujecie - podkreślał, dodając, że ludzie zdrowi wiele mogą się od takich wspólnot nauczyć.

 

(fot. Magdalena Dobrzyniak)

 

Bp Muskus podziękował także twórcom Łanowej, która obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia.

 

- Dziękuję wam za świadectwo miłości, którą żyjecie na co dzień. Wolontariuszom, przyjaciołom i waszym rodzinom dziękuję za to, że pomagają wam, byście mieli godne miejsce w Kościele i mogli cieszyć się bliskością Pana Boga i ludzi - mówił.

 

(fot. Magdalena Dobrzyniak)

 

Pod koniec Mszy krakowski biskup pomocniczy poświęcił krzyżyki i wręczył je bierzmowanym na pamiątkę przyjętego sakramentu. Kapitularz ojców dominikanów został z okazji uroczystości specjalnie przystrojony. Pod sufitem zawieszono wykonaną własnoręcznie przez członków wspólnoty białą gołębicę oraz znak ognia. Ogniki umieszczone zostały również na krzesłach uczestników Mszy, a pulpit był ozdobiony kartonem, na którym wypisano dary Ducha Świętego.

 

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Łanowa tworzy grupa młodych ludzi, którzy opiekują się i przyjaźnią z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i fizycznie, mieszkającymi w DPS przy ul. Łanowej w Krakowie. Spotykają się co tydzień na Eucharystii, czasami wyjeżdżają razem na weekendy, a zawsze - dwa razy w roku - na tygodniowe obozy rehabilitacyjne. Razem przygotowują się także do przyjęcia sakramentów świętych. W tym roku wspólnota świętuje 25-lecie nieprzerwanego istnienia.