Niezrównoważony psychicznie mężczyzna zaatakował siekierą ołtarz

KAI / df
data12.06.2019 09:30

(fot. depositphotos.com)

Niezrównoważony psychicznie mężczyzna dokonał profanacji w kościele parafii Świętej Trójcy w Rypinie diecezji płockiej. 8 czerwca w czasie Mszy św. zniszczył siekierą ołtarz. To już druga profanacja w tej diecezji w ciągu ostatnich tygodni.

 

Do zdarzenia doszło 8 czerwca w czasie porannej Mszy św. 46-letni mężczyzna, znany w środowisku jako niezrównoważony psychicznie, w czasie Komunii św. przybiegł z siekierą do ołtarza. Uszkodził mensę marmurowego ołtarza, kielich mszalny, Mszał, ampułki i lichtarze. Groził także siostrze zakrystiance, która usiłowała do powstrzymać. Mężczyzna został powstrzymany przez wiernych i przekazany Policji, która przybyła na miejsce zdarzenia.

 

Mieszkaniec Rypina, który dokonał zniszczeń w świątyni, po zatrzymaniu przez policję został zbadany przez lekarza i skierowany na dalszą obserwację do szpitala psychiatrycznego: - Przez całą niedzielę będziemy śpiewać suplikacje, jako wyraz przebłagania za ten świętokradczy czyn dokonany w naszym kościele - powiedział ks. dr Andrzej Krasiński, proboszcz parafii Trójcy Świętej w Rypinie.

 

 

To już druga profanacja w diecezji płockiej w ciągu ostatnich tygodni. 29 maja nieznany sprawca zdewastował krzyż znajdujący się w kruchcie kaplicy parafii pw. św. o. Pio w Płońsku - figurę Chrystusa roztrzaskał na kawałki. Krzyż prawdopodobnie został wyrwany ze ściany, uderzano nim o kamienną misę z wodą święconą, rzucono na ziemię. Postępowanie dotyczy art. 196 Kodeksu karnego, czyli znieważenia przedmiotu czci religijnej.