Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska wybuduje kościół na Madagaskarze

KAI / df
data13.06.2019 14:05

(fot. depositphotos.com)

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska wybuduje szkołę i kościół na Madagaskarze. To wotum wdzięczności za zbliżające się 50-lecie istnienia archidiecezji.

 

Jak zaznaczył ks. dr Paweł Płaczek - dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych wspomożemy tym projektem ojców oblatów, którzy już od 30 lat posługują wśród ubogich w Afryce. Będzie to dar naszego serca, a jednocześnie przywrócenie godności dzieciom, które żyją w Kościele pierwszej ewangelizacji - zaznaczył ks. Płaczek. Oznajmił, że tytuł kościoła będzie związany z główną patronką naszej Archidiecezji - Matką Kościoła i Jej ten dar dedykujemy. Konsekracja kościoła i otwarcie budynku szkoły planowane są w 2022 roku.

 

Projekt kościoła i szkoły oraz kosztorys przedstawił misjonarz oblat Maryi Niepokalanej o. Marek Ochlak posługujący 24 lata na Madagaskarze. Misjonarz spotkał się również z klerykami seminarium duchownego.

 

- Budynek kościoła ma mieć wymiary 20 na 10 metrów. Będzie pełnił również funkcję szkoły. Poza tym budynkiem chcemy też wybudować przynajmniej dwie dodatkowe klasy, żeby grupa dziecięca, podstawowa i starsze dzieci mogły się uczyć - powiedział o. Ochlak.

 

- Oglądam szkoły państwowe w buszu. Często jest to szałas z tablicą i z matą, na której siedzą dzieci. To, co my budujemy i wybudowaliśmy podczas innych naszych misji, w różnych częściach Madagaskaru i to, co chcemy wybudować tu (przyp. red. - misja Befasy, na terenie obszaru MISOKITSY) to budynki solidne. Budujemy z pustaków, dach z blachy, w środku jest wyposażenie, nie ma szyb, a okna są z drzewa. Jest to solidnie i trwałe w utrzymaniu - podkreśla misjonarz.

 

Koszt inwestycji to 15 tys. euro.

 

Misjonarz: w Syrii wszyscy byliśmy rodziną [WIDEO] >>

 

Jak dodaje o. Marek Ochlak, na Madagaskarze jest 20 procent katolików, a połowa to ci, którzy wierzą w swoje plemienne wierzenia, czyli animiści.

 

Część pieniędzy jest już zebrane podczas zbiórek szkolnych, parafialnych. Każdy może wesprzeć nowe dzieło ofiarą na specjalne konto misyjne diecezjalnej Fundacji "Szczecińska":

18 1750 0012 0000 0000 2691 4078

z dopiskiem: budowa szkoły i kościoła na Madagaskarze

Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

Fundacja SZCZECIŃSKA

ul. Królowej Korony Polskiej 28E, 70-485 Szczecin