Napis na drzwiach, uszkodzona figura, wybite witraże. Zdewastowano kościół w Koninie

polsatnews.pl / lm.pl / df
data14.06.2019 12:51

(fot. depositphotos.com)

Aktu wandalizmu dokonali nieznani sprawcy w nocy z wtorku na środę w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe - podaje polsatnews.pl.

 

Jak dowiadujemy się z portalu, zniszczenia odkryto w środę rano, po otwarciu kościoła. Okazało się, że wybito witraże, zniszczono gablotę i figurę św. Maksymiliana. Na drzwiach kościoła został też umieszczony napis: "Jakub oddaj". Wykonano go czerwoną substancją przypominającą krew - została zabezpieczona i oddana do analizy.

 

Proboszcz parafii, ks. Wojciech Kochański, podkreśla w wywiadzie, że "to już czwarta próba niszczenia świątyni". 

 

 

"W tej chwili jest prowadzone postępowanie pod kątem uszkodzenia mienia" - powiedział w materiale Polsat News podk. Marcin Jankowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Koninie i zaznacza, że ani policja, ani prokuratura nie widzą się religijnych podtekstów.

 

"Ludzie kochają ten kościół nie dlatego, że on jest taki cudowny i piękny, tylko dlatego, że oni go budowali, wznosili własnymi rękami" - mówił ks. Kochański w wypowiedzi dla portalu lm.pl. Podkreślił też niezwykle solidarną reakcję ludzi. "Dzwonią do nas osoby z całej Polski, zamawiają msze święte, bo chcą wynagrodzić, przeprosić za tego rodzaju bestialskie czyny".

 

Straty oszacowano na ok. tysiąc złotych.